Erbaa fındığında hasat zamanı

TOKAT’ta, fındık yetiştirilen bir tane kaza olan Erbaa’dahi hasada başlandı. Belediye Reisi Ertuğrul Karagöl, ilçede yılda 5 bin tona yakın üretimi yapılan fındıktan bu sene 300 milyon TL dirimlik beklediklerini söyledi.

Tokat’ın fındık yetiştirilen ilçesi Erbaa’birlikte, hasat dönemi başladı. Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl ve Gökal Belde Belediye Reisi Osman Akbulut, fındık hasadı işleyen çiftçileri musahabe etti. Canik Dağları eteğindeki fındıktan bu sene 300 milyon TL gelir elde edilmesi bekleniyor. 15 bin dönüm alanda ekimi yapılan fındığın üretim miktarının 2022 yılında 5 bin tona ulaşması öngörülüyor. 215 rakımdan 1300 rakımlara büyüklüğünde farklı türde fındığın üretildiği ilçede kestirmece 3 bin fellah, bu işle ilgileniyor.

Erbaa’daki fındık üretiminin çok bilinmediğini, insanların bu üretimi ve miktarı duyduklarında şaşırdıklarını kaydeden Başkan Karagöl, “Erbaa’birlikte fındık üretimini insanlar duyunca şaşırıyorlar. Deniz Boyu dışında isteklendirme alıp dahi fındık üretiminin sunma ağır olduğu kesim Erbaa bölgesi Tokat’ta. Deniz Boyu dışında biricik kayran Erbaa. Bu senede çok şükür çiftçimizin yüzü gülecek inşallah. Kestirmece 5 bin titrem civarında Erbaa’de üretim bekleniyor. Rekoltesi da gayet iyice durumda. Bu üstelik hangi girmek 250-300 milyon TL civarında girdi gelmek. Erbaa’bile hep sebzeyi meyveyi üretiyoruz belki amma bunun birlikte fındık arada sırada gözden kaçabiliyor. Bizim Karadeniz tarafındaki köylerimizde yıllık 5 bin tona yakın fındık üretimini tığ bu sene beklemekteyiz. Bizim fındığımızın dolgunluğu, kabuğunu doldurmasıyla, şekli şemailiyle gayet sunturlu tıpkı eser. 250-300 milyon TL’lik tıpkı girdinin tabi ki özge ürünlerin yanı sıra kendinden saraka ettireceğini düşünüyoruz. Bu çokça dokunaklı aynı misil. Bu bölgede işlek nüfusa baktığımızda köylünün bundan faydalandığını, rahat ettiğini görüyoruz. İnşallah artağan olur. Kazasız belasız bu sezonu birlikte atlatırlar. Köylümüz bile çiftçimiz de soylu erki olarak bayındır değer” dedi.

Rekoltenin bu yıl yüzdelik 25 çoğalma gösterdiğini dile getiren Gökal Belediye Reisi Akbulut ise “Burada 215 rakımdan 1300 rakımlara büyüklüğünde fındık yetişiyor. Tabi 215 ile 1300’lerdeki fındık ayrımlı cins adına. Bu seneki üretimimiz 15 bin dönüm. Kötü üst 700 haneye yakın fındık üreticimiz var bölgede” diyerek konuştu.Share: