Erciyes 7 yılda 155 uluslararası bisiklet yarışına eş sahipliği yaptı

Bisikletçilerin flaş mekanı haline mevrut Türkiye’nin bildirme muhteşem şita sporları ve turizm merkezlerinden Erciyes Dağı’nda 7 yılda 155 arsıulusal bisiklet yarışı yapıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarıyla kayakseverlerin vazgeçilmezi haline mevrut Erciyes, yaz aylarında da velespit tutkunlarını ağırlıyor.

Türkiye’da derrace sporunun sunma iddialı merkezlerinden biri haline mevrut Erciyes, arsıulusal organizasyonların birlikte yeğleme edilen merkezi oldu.

Erciyes NAN Umumi Heyet Başkanı Uğur Cahid Cıngı, AA muhabirine, Kayseri Büyükşehir Belediyesi marifetiyle hayata geçirilen master planıyla Erciyes Dağı’ndan 4 mevsim yararlanıldığını söyledi.

Erciyes SERPMEK adına gösterişli ceht harcadıklarını vurgulayan Cıngı, “Kışın ski ve kar sporlarının pahal yerine yapıldığı merkezimizde edebiyat de bu altyapıyı kullanmak, site ekonomisine katkı tedarik etmek hesabına sonsuz arayış içindeyiz.” diye konuştu.

Her sene binlerce sporcu kamp yapıyor

Cıngı, dünyanın kış sporları anlamında genişlik bildik ski merkezlerinin bulunduğu Alpler’birlikte da yaz aylarında derrace sporcularının yarışa katıldığını ve efdal yükselti kampları yaptıklarını belirtti.

Erciyes Kayak Merkezi’nde bir nice mebde imza attıklarının altını çizen Cıngı, şunları kaydetti:

“Çiftteker gelişigüzel yerde sürülebilir ama tıpkı yerde rota oluşturduğunuz, işaretlemeler yaptığınız ant turistik işaret haline geliyor. Biz geçmiş olarak zehir bisikleti rotalarımızı, akabinde down hill pistlerini oluşturduk. Bu alanlarda Avrupa kupaları yaptık. Bu alanda kendimizi kanıtladıktan sonra dünyanın bir nice bölgesinden velespit takımlarını Erciyes’te faziletkâr irtifa kampında ağırladık. Erciyes’e değme yıl yaklaşık 25 ülkeden binlerce çiftteker sporcusu geliyor ve yüksek yükseklik kampı yapıyor.”

???????- Eylülde 4 yarış daha yapılacak

Cıngı, dinlenme kampı fail sporcuları arsıulusal yarışlara karışma ederek onların olimpiyat amacında puan alabilecekleri yarışlar düzenlemeye başladıklarını dile getirerek, şunları anlatım etti:

“İlk arsıulusal yarışımızı 2015 yılında yapmıştık. Sonuç 7 yılda Arsıulusal Çiftteker Birliğinin (UCI) onayladığı ve takvimine aldığı 155 uluslararası çiftteker yarışı düzenledik. Ilkgüz ayında 4 yarışımız henüz var. 2022 yılının sonu itibarıyla bu suret 159’a çıkacak olacak. Yarışlarımızı bundan sonra çabucak Erciyes’te yapmıyoruz. Kayseri’nin farklı turizm bölgelerini, tanınmasını isteğimiz tarihi güzelliklerinin olduğu lokasyonları ve uluslararası kadraja girmesini istediğimiz güzellikleri da içerisine takanak rotalar oluşturuyoruz. Bu çalışmaların sonucu Arsıulusal Velespit Birliğinden ve mevrut sporculardan övgüler almış olduk. Erciyes daha çok acun çapında tıpkı bisiklet merkezi haline geldi diyebiliriz. Bu icraat devam edecek.”

Erciyes’i velespit sporunda küresel tıpkısı bellik haline getirme amacında cesim aşamalar kaydettiklerini nâkil Cıngı, hedefleri ortada Cumhurbaşkanlığı Türkiye Velespit Turu’nun startını Erciyes’ten isnat etmek olduğunu birlikte sözlerine ekledi.

Share: