Erdoğan: “Togg, Avrupa’nın Yollarına Girdiği Zaman Kısık Manada Tutuşacaklar. Ne Diyecekler, ‘Çılgın Türkler Geliyor”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili Etap Grubu’nun (TOGG) Gemlik Kampüsü açılışı ve önceki TOGG’un banttan indirilmesi zımnında düzenlenen törende; “Henüz durun bunun arkası ati. TOGG, Avrupa’nın yollarına bilcümle bu modelleri ile girdiği devir yoğun manada tutuşacaklar. Ne diyecekler, ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyecekler…” dedi. 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’na ilgilendiren Erdoğan, “Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz okullarda Cumhuriyet’in lacerem imkansızlıklar içre kurulduğunu dinlemekle geçti. Üstünde yamalı kıyafetleri, ayaklarında çak çarıkları, ellerinde ‘Cumhuriyeti biz hakeza kazandık’ pankartı ile Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlayan vatandaşlarımızın görüntülerini unutmadık. Bire Bir el elan ve mecmu kalbimiz ile yaşa Cumhuriyet Altını diyoruz” diyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, TOGG’un Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bakanlar, milletvekilleri ile alay malay, Bursa’nın Gemlik ilçesinde TOGG’un Gemlik Kampüsü açılışına katıldı.

Erdoğan, zaman banttan nazil ilk TOGG C-Suv serisi tıpkısı araçla, alana methal yaptı. Erdoğan’a, TOGG’un Ceo’su Karakaş eşlik etti. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Tayfun füzeleri atılmaya başladı, Yunan hangi yapmaya başladı? Bir Anda göstergeç yayınlarında, gazetelerinde tayfun onların gündemine girdi. Daha durun bunun arkası gelecek. TOGG, Avrupa’nın yollarına hep bu modelleri ile girdiği zaman tehlikeli manada tutuşacaklar. Ne diyecekler, ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyecekler… Biz onlara değil, nereden nereye geldik diye niteleyerek bakacağız” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“CUMHURİYETİMİZİN BANİSİ GAZİ MUSTAFA KEMAL: Cumhuriyetimizin 99’uncu yılı mutlu olsun. Anadolu topraklarını bize vatan yapan ecdadı, Milli Savaşım’nin kahramanlarını, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ile Nazik Ulus Meclisi’mizin kamu mensuplarını rahmetle, şükranla namahrem ediyorum. Bu anlamlı günde milletçe bir tane kalpgâh olduğumuz böylesine tarihi benzeri açılışta buluşmamızı yıldız eden rabbimize bitmeyen hamdüsenalar ediyorum.

KUMA HAYALİ KURMANIN TADINI HEPİMİZE YAŞATAN PROJENİN ADIDIR: Millet olmak geçmek tıpkı vatanda bağımsız tıpkısı şekilde varagelmek, farklılıkları ortak hayallerle çitmek, hüzünlerin üstesinden eş sevinçlerle süzülmek, hedeflere kuma çabalarla yansımak demektir. Kavim oluşmak söylemek, birlik bu hasretler üstünde eş aynı geleceğe yönelmek demektir. TOGG, ülkemizin tüvana yarınları amacıyla aha bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır.

TOGG, TÜRKİYE’NİN, 85 MİLYONUN KUMA GURURUDUR: Seri istihsal bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu önceki araçla 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşüne tanıklık ediyoruz. Aynı tarafta kırmızı, bire bir tarafta parafin. Hangi zeki geldiğini herhalde anlıyorsunuz. Bayrakları alem yapan, üstündeki kandır. Arazi, şayet uğrunda ölen varsa vatandır. Bunun için TOGG, Türkiye’nin, 85 milyonun ortak gururudur diyoruz.

BU BİR ÜLKE MESELESİDİR: Ülkemizin dört bir yanı sıra ve dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’nin evcil ve milli otomobili TOGG’un başarısı üzere bindi veren dua eden herkese istekle teşekkür ediyorum. Bu tıpkı memleket meselesidir diye bugünkü heyecanımıza ortak olan siyasal parti umumi başkanlarına, milletvekillerine ve devletimizin temas kademesinden arkadaşlarımıza tabii yer özellikle de eren vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

BİZ BU ÜRÜNE OTOMOBİL DİYORUZ: TOGG’u saf istihsal bandından düşürmek için gecesini gündüzüne katan babayiğitlerimizi, teknisyenlerimizi, mühendislerimizi ve şu anda 1300 civarındaki emekçilerimizi ilgiyle kutluyorum. Sizler, milletimiz ile alay malay Nuri Demirağ’ın, Nuri Killigil’in, Vecihi Hürkuş’un ve Şakir Zümre’nin mirasını üstelik onurlandırdınız. Biliyorsunuz esbak Ankara’de Cumhuriyetimizin kullanılmamış asrına mühür vuracak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun müjdesini milletimiz ile paylaştık. Türkiye Yüzyılı’nın ilk fotoğrafı birlikte işte açtığımız bu üretim, yanı sıra durduğumuz araçtır. Biz bu ürüne araba diyoruz. Ama üreticileri TOGG’u düşüncesiz alet yerine tarif ediyor.

FELEĞİN ÇEMBERİNDEN GEÇEREK DEVLETİNİ KURMUŞ BİR MİLLETİZ: Türkiye’nin domestik ve milli otomobilinin üretileceği TOGG Gemlik Kampüsü’nün ve banttan indirdiğimiz düşüncesiz cihazlarımızın ülkemize ve milletimize tatlıca olmasını diliyorum. Binlerce yıldır genişlik kırıcı engelleri aşarak varlığını sürdürmüş, adeta feleğin çemberinden geçerek devletini kurmuş bir milletiz. Cumhuriyetimizin evvel yıllarına üstelik Bir Numara Acun Savaşı’nın yekpare yükünü sırtlanmış, savaşlardan apışık sakıt kaynakları bitmiş aynı talih kendisine girdik.

ANKARA’BILE FİŞEK, KIRIKKALE’DE ÇELİK, KAYSERİ’DE TAYYARE FABRİKALARI KURULDU: O print günlerde Milli Mücadele ruhuyla işine sarılan müteşebbislerimiz bilcümle imkansızlıklara karşın çok balaban girişimler başlattılar. Bu heyecanla Ankara’bile fişek, Kırıkkale’bile çelik, Kayseri’dahi tayyare fabrikaları kuruldu. Rum’da daha birçok eserin temeli atıldı. Fakat genç Cumhuriyet’in bu parlak girişimleri İkinci Acun Savaşı ile gelişigüzel beklenmedik ağyar vasıtasıyla birer birer akamete uğratıldı.

TOGG, AVRUPA’NIN YOLLARINA GİRDİĞİ AHIT CİDDİ MANADA TUTUŞACAKLAR: Tayfun füzeleri atılmaya başladı, Yunan ne yapmaya başladı? Tezelden monitör yayınlarında, gazetelerinde tayfun onların gündemine girdi. Daha durun bunun arkası gelecek. TOGG, Avrupa’nın yollarına bütün bu modelleri ile girdiği zaman güç manada tutuşacaklar. Hangi diyecekler, ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyecekler… Biz onlara değil, nereden nereye geldik diye niteleyerek bakacağız. Erte değil hemencecik demincek diye yolumuza devam edeceğiz. Bugünlere anca yalın kat gelmedik. Siyasal, diplomatik, askeri rastgele alanda tarihi mücadeleler verdik. Asırlık ihmalleri fethetmek için geceli gündüzlü çalıştık. Bilime, teknolojiye evleviyet aşina. Sanayimizi, tarımımızı, ihracatımızı geliştirdik. Ülkemizde adeta 20 yılda sıfırdan yenilikçilik ekosistemi kurduk.

TÜRK SANAYİCİSİ FABRİKA KURACAK YER KEŞFETMEK İÇİN BİRBİRİYLE YARIŞIYOR: Siz üretimlik kurulmuyor diye etrafta dolaşanlara saygınlık etmeyin, zaman Türk sanayicisi üretimlik kuracak arsa uydurmak üzere birbiriyle yarışıyor. Müstevli, Avrupa ve Asya’daki tedarik zincirlerini sarsarken bizim sanayicimiz tüm dünyaya dış satım yapmakla meşguldü.

DEVRİM OTOMOBİLİ’NİN AKIBETİNİ YAŞASIN DİYE UĞRAŞANLARA RASTLADIM: Sonunda oldu. Temas çabamız kabilinden buna birlikte munsap bükenler yok muydu? Vardı. Ayrıca elan de istikbal gidip yerli otomobil tayyetmek intihardır diyenleri gördüm. Fakat tığ kararımızdan ödünleme vermeyerek bu projeyi hayata geçirecek babayiğitleri aramayı sürdürdük. Sağlıklı olsunlar, ülkemizin evvel gelen endüstri şirketleri aynı araya gelerek tekmil deneyim ve tecrübeleriyle evcil araba projemizi başlattılar. Türkiye’nin Otomobili Etap Grubu öylesine tuttu ki sarrafiye harflerinden oluşan TOGG markanın dahi ismi olarak gönüllerdeki yerini aldı. Bu süreçte proje Bükülme Otomobili’nin akıbetini yaşa diye uğraşanlara birlikte yapamazsınız, yapsanız birlikte satamazsınız diyerek bizi bu yoldan hoşgörüsüz döndürmeye çalışanlara dahi rastladım. Hatırlarsanız zaman banttan indirdiğimiz aracın ilk tanıtımında ‘hani bunun fabrikası nerede’ diye niteleyerek kişi akıllarınca saraka edenler vardı. Burada. İşte buyurun. Sunma başından beri projeyi boğmaya, değersizleştiremeye çalışanlara soruyorum, üretimevi nerede diyorsunuz. Üretimlik aha burada, Bursa Gemlik’te.

TOGG’A MAZERET TAKMAYA ÇALIŞANLAR HALEN ÇIKIYOR: Burada temas sene 175 bin komütatör üretilirken 4 bin 300 kişiye aracısız, 20 bin kişiye bilvasıta istihdam sağlanacak. Burada 2030’a büyüklüğünde üretilecek 1 milyon skor araçla milli gelirimize 50 milyar dolardan akan açığın azaltılmasına 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacağız. Buna rağmen hala TOGG’a mazeret takmaya çalışanlar halen çıkıyor. Ama bunların hem benzeri bellik tevlit vizyonundan hem üstelik global rekabetin şüphesiz işlediğinden bilgisiz cühela takımı olduğunu bile ongun biliyoruz.

ALACAĞIMIZ OTOMOBİLİN RENGİNE REFİKAM EMİNE HANIM, İSTİŞARE EDECEĞİZ: Bundan 60 yıl önce Bükülme Otomobili’ni engelleyenler hamdolsun devrin otomobilinde liyakatli olamadılar, olamayacaklar. Şimdi ne diyorlar, bunu kim takanak, satamazsınız. İnşallah bunun cevabını başta şahsım gelmek amacıyla milletimiz verecek. TOGG’un musaddak geçmiş dizi film istihsal aracını satın alma siparişimi buradan firmamıza tekrar iletiyorum. Birkaç önceki istihsal bandını gezerken ayrımlı renkteki otomobilleri gördüm. Maşallah, gelişigüzel biri ayrı güzelce. Tabi alacağımız otomobilin rengine refikam Emine Kadın, müracaat edeceğiz, kararı ondan sonraları vereceğiz. Milletimin TOGG’a nazik hazzetme göstereceğinden kuruntu duymuyorum. Buradan tüm kamu ve hür teşebbüs bankalarımızın yöneticilerine; vatandaşımızın TOGG’u ferah ferah satın alabilmesi üzere ellerini taşın altına koyma çağrısı yapıyorum. Eroin bu araca Türkiye’nin otomobili diyoruz, o antlaşma bilcümle birlikte gereğini yapalım.

VATANDAŞLARIMIZ TOGG SİPARİŞLERİNİ ŞUBAT’TA BAŞLAYACAK CIVAR SATIŞLA BİRLİKTE VEREBİLECEKLER: Olur TOGG, hangi ant yollarda olacak? Bunu da nikbet ediyorsunuz. Bugün saf üretim bandından sâdır araçların imtihan ve onaylama süreçleri derakap başlıyor. TOGG, Avrupa yollarının birlikte tozunu attıracağı amacıyla o pazarlarda aranan maharet sürücü belgesi belgesine cemaat olacak. Zımnında TOGG’u İnşallah, 2023’ün evvel çeyreğinin böylece yollarımızda göreceğiz. Diğer aynı konu bile vatandaşlarımızın TOGG’a şüphesiz eş olabileceğidir. Bu soruyu de TOGG’un ticari sırlarını açığa vermeden şöyle cevaplayayım. Kullanılmamış yavru benzeri girişim olan TOGG, doğrudan tıpkısı şekilde vatandaşlarımız ile buluşacak. Benzeri yeni döl açar üreticileri üzere TOGG da komutan işini dijital ve fiziksel deneyimi birleştirerek çözmeye karar verdi. Vatandaşlarımız TOGG siparişlerini Küçük Ay’ta başlayacak ön satışla birlikte verebilecekler.

ŞUBAT AYINDA TOGG’UN FİYATI ÜSTELIK AÇIKLANACAKTIR: Tamam aracın fiyatı ne olacak? TOGG’un fiyatının ortalık şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde belirleme edileceğine babayiğitler ile beraber değişmeyen vereceğiz. Önümüzdeki senenin mart kocaoğlan sonunda pazara çıkma ürünün fiyatının bugünden ilanı doğrusu hem akıllıca hem da cins değildir. Şubat ayında TOGG’un fiyatı üstelik açıklanacaktır. Hiç telaşa lüzum yok.

YAŞASIN CUMHURİYET DİYORUZ: Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz okullarda Cumhuriyet’in lacerem imkansızlıklar zarfında kurulduğunu dinlemekle geçti. Üzerinde yamalı kıyafetleri, ayaklarında çak çarıkları, ellerinde ‘Cumhuriyeti biz hakeza kazandık’ pankartı ile Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlayan vatandaşlarımızın görüntülerini unutmadık. Ülkemizin çıktı Cumhuriyetimizin bünye yıldönümlerini Marmaray’ın, İstanbul Havalimanı’nın, TOGG Tesisi’nin açım törenleri ile kutlayacak tıpkısı seviyeye geldi. Ayrımsız posta henüz ve tekmil kalbimiz ile yaşasın Cumhuriyet Altını diyoruz.

TEKERİNE TAŞ DEĞMESİN TOGG: Yolun yıldızlı olsun, tekerine taş değmesin TOGG.”

Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra kürsüye; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Din İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş, MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli, Balaban Bağlantı Partisi Umumi Başkanı Mustafa Destici’in yanı sıra Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Vatan Partisi Umumi Başkanı Şark Perinçek, eski başbakan Tansu Çiller birlikte katıldı. Hatırat fotoğrafı çekindikten sonra Şanlı Erbaş, TOGG için dua okudu.

Share: