Erzincan beyaza büründü

Erzincan beyaza büründü

ERZİNCAN Erzincan güne karla uyandı. Yağan kar susuzluk endişesi taşıyan çiftçileri bahtiyar etti. Kar yağışı faziletli kesimlerde arada bir ulaşımda aksamalara illet oldu.

Meteorolojinin evvel yaptığı uyarının ardından Erzincan site merkezi ve efdal kesimlerde geceleyin saatlerinden itibaren kar yağışı çalışkan oldu. Kent merkezine yağan karla Erzincanlılar güne karla uyandı. Sabahleyin iş yerlerine müracaat etmek üzere yola çıkmaya hazırlanan vatandaşlar önce araçlarının üstünde biriken karları temizledi. Bu yıl kar yağışının geciktiğini tamlayan vatandaşlar, “Daha aşkın yağarsa çokça elan mebzul peki. Şimdilik 20 santim civarında. Kuraklıktan kontekst mutlu olduk” ifadelerine yer verdiler.

“Sağlam kar yağışı bekleniyor”

Meteoroloji 12. Mıntıka Müdürlüğü ekiplerince yapılan sonuç tahminlere göre nahiye genelinde havanın çokça bulutlu, espaslı kar yağışlı geçeceği; yağışların hele sabahleyin saatlerinden itibaren Erzurum’un güney kesimleri ile Erzincan çevrelerinde düz meydan bunaltıcı, Doğu’da diğer kesimlerinde ise kimi vakit kuvvetli kar yağışı şeklinde görüleceği; sabah ve şeb saatlerinde düzlük yer sis ve parmak hadisesi ile buzlanma ve külot olayı görüleceği öngörülüyor.

“Akva rüzgar uyarısı”

Rüzgarın sabah saatlerinden itibaren Ardahan’da kuvvetli (40-60 km/sa.) ve Erzurum, Erzincan Bayburt çevrelerinde fırtına (60-80 km/sa.) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (yapı uçması, dikme devrilmesi, ulaşımda aksamalar) cebin tetik ve tedbirli olunmalıdır.

“Çığ uyarısı”

Sağlam rüzgarla birlikte (tipi) yüksek kar örtüsü kâin akıntılı dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve müdebbir olmaları gerekmektedir.

Share: