Erzincan haberi! DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili Saika, Erzincan’da gençlerle buluştu (2)

YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, “Ortak refahın, güvenliğin, barışın ve kardeşliğin daha da çok geliştirilmesi üzere Türkiye ilkin görünmek amacıyla bütün Türk devletleri ve kesim ülkeleri alay malay emek kararlılığındayız.” dedi.

Saika, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ) Kütüphanesinde, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu kapsamında “Toyluk Buluşması” programında üniversiteli öğrencilerle tıpkısı araya geldi.

SELIM Tümen Genel Başkanvekili Saika, istifham karşılık şeklinde gerçekleşen programda, Türk Devletleri Teşkilatının Avrupa Birliği’hangi kıyasla haddinden fazla henüz yıpranmamış benzeri düzenleme olduğunu söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatının Balkanlardan başlayıp Maşrık Türkistan’a kadar uzanan tarihi İpek Yolu üzerinde 45 tarihi şehrinin bulunduğunu ve 2 müşahit, 5 soylu 7 üyesi kâin tendürüst tıpkısı düzenleme olduğunu bildiren Yıldırım, “Sabık sene İstanbul Zirvesi’nde teşkilatın ismi Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirildi ve artık kurumsal bir etiket kazandı.” dedi.

Saika, öncelikli hedeflerinin eş alfabe, zaman, coğrafya, ulaşım ve bildirişim altyapısının eksiksiz entegrasyonu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Serbest deveran şişman ölçüde başlamıştır. Zaman Türk Devletleri arasında azimet gelişlerde bir iki kerem istisna tutmak üzere ağız ağıza serbesttir. Çapraz azimet gelişler yapılabilmektedir ama işin henüz başındayız. Yapılacak daha çok işimiz ve yolumuz var. Önceleri Azerbaycan Ululuk Başkanı Haydar Aliyev ‘Biz iki azamet, bire bir milletiz’ demişti. Bu doğrusu her şeyi ifade ediyor. Sınırların kardeşler ortada haddinden fazla aşkın tıpkı anlamı olmadığını tabir ediyor. Şimdi bundan sonra ayrımsız millet iki oran değil daha çok devletiz. Şimal Kıbrıs, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve 6 devletiz amma tıpkısı milletiz. İleride henüz dahi artacak.”

Kontak ve teşkilatın amacının uzakları yakın emreylemek, sınırları sembolik hale bildirmek, ekonomi, ekin, zaman ve dilde entegrasyonu gerçekleştirmek olduğuna değinen Saika, “Bunu yaptığımız devir bölgenin huzurunu, güvenliğini, refahını da geliştirmiş olacağız. Bizim ekin adına dünya anlayışı itibarıyla kolonyalist tıpkı anlayışımız namevcut. Bizim tarihimizde koloni yok. Bizim anlayışımızda Türk Devletleri Teşkilatının ve Türk Dünyası’nın geleceğinde bahtiyarlık, bolluk, güvenlik ve beraberlik vardır.” diye niteleyerek konuştu.

“FETÖ dünyanın değişik ülkelerinde faaliyetlerde bulunuyor”

Saika, bir öğrencinin FETÖ’yle mücadeleye ilgilendiren sorusu üzerine, 15 Temmuz’un istiklale ve istikbale müteveccih tehlikeli benzeri yıldırı hareketi olduğunu söyledi.

FETÖ’nün arkasında destekçilerinin bulunduğunu, bunları bildiklerini ve mücadelenin akıcı devam ettiğini anlatan Sebep, “FETÖ dünyanın mütenevvi ülkelerinde faaliyetlerde bulunuyor. Bu yıldırı örgütü dünyanın 150 değişik ülkesinde faaliyettedir ve bunların faaliyetleri üstelik hangi eyvah kim çok farklı. ‘Hasan Sabbah Örgütü’ tarzında ayrımsız faaliyetleri vardır.” ifadelerini kullandı.

Saika, şöyle bitmeme etti:

“Bu ağırlık bir mücadeledir. Kimin ne olduğunu çıkarmak macerasız değildir. Çokça kurnaz aynı mücadeledir. Onun amacıyla detaylı ant almaktadır. Buna rağmen gâh arkadaş bildiğimiz ülkeler hala bunlara bindi vermektedir. Ama Türk Devletleri Teşkilatında kâin ülkelerin büyük bir kesimi burada Türk devletinden yana yerlerini almıştır. Yıllardan beri orada çöreklenen bu yıldırı örgütünü kazıyıp kökünü yok etmek amacıyla çalışmaktadır. Amma onlar amacıyla bile bu görgüsüz olmamaktadır.”

Türkiye’yi yok etmek için bibi FETÖ’yü destekleyen ülkeler olduğunu vurgulayan Sebep, şunları dile getirdi:

“İsmini vermeyeceğim ayrımsız Türk devletinde hoppadak 2 üniversiteleri, 18 kıta ölçülü tedris kurumları var. Bunların namına konabilecek okulların açılması ant almıştır. Buradaki terör birimlerinin çökertilmesi antlaşma almıştır. Hamdolsun zaman düne bakarak henüz bol konumdayız. Bunların zararını tığ gördük ama istiyoruz kim kardeşlerimiz, dostlarımız, bambaşka ülkeler beis görmesin. Maarif Vakfını kurduk. Maarif Vakfı bacanak kardeş ülkelerde okullar açtı. Buradaki öğrencilerin mağdur olmaması amacıyla gerekli tedbirleri aldı. Neden bu savaşım bitmiyor. Bu savaş çarpık çurpuk macerasız bitmez. Bu örgütü Türkiye’yi yok etmek amacıyla bibi destekleyen ülkeler olduğunu biliyoruz amma bizim kararlılığımız ve mücadelemiz evvel günkü gibi artarak devam edecek. Bunda tek kimsenin şüphesi olmasın. Bu sancak inmez. Bu ulus asla ve asla bağımsızlığına cebin koyanlara sefer vermez.”

“Mıntıka ülkeleri gelişigüzel iş kararlılığındayız”

Saika, Azerbaycan’ın 44 günde galebe kazandığını ve Karabağ olayından bilahare Türk dünyasının münezzeh güveninin henüz bile arttığını ifade ederek, “Türk devletlerine yönelik temas obstrüksiyon her tacize cebin, Türk Devletleri Teşkilatının ve Türk Devletlerinin ne kadar tedarikli olması gerektiği, bağımsızlığın hangi büyüklüğünde altın olduğu benzeri el henüz ortaya çıkmıştır. İnşallah bundan böyle, kuma refahın, güvenliğin, barışın ve kardeşliğin henüz birlikte fazla geliştirilmesi için Türkiye özellikle almak üzere bütün Türk devletleri ve bölge ülkeleri birlikte çalışma kararlılığındayız.” diye niteleyerek konuştu.

Türk Dünyası ile ilişkileri geliştireceklerini kaydeden Saika, “Rusya dahi, Çin birlikte bu coğrafyanın ayrılmaz aynı parçasıdır, önemlidir ve bu bölgede ilişkilerimizi geliştirerek lüzum Çin’le, gerekse Rusya ile bağırsak işlerine karışmamak için yerey bütünlüğüne, egemenlik haklarına kaçınmak teşhir temelinde bölgedeki alay malay çalışmalarımız bitmeme edecektir. Lazım Çin’dahi gerekse Rusya’de bizim soydaşlarımız vardır. Onun amacıyla Türk Dünyası’nın, Kafkasların, Mutedil Asya’nın geleceği parlaktır. Ruz doğudan doğmaya bitmeme edecektir.” ifadelerini kullandı.

Saika, “Gençlik Buluşması” programında enstrüman bölümü öğrencileri yoluyla çalınan ve seslendirilen ara sıra türkülere birlikte eşlik etti.

Programda, Hukuk Fakültesi öğrencisi Azerbaycanlı Kenan İsmailzade’nin mevlit gününde Sebep ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile müzakere fırsatı yakaladığını belirtmesi konusunda Sebep ve Tatar, programın sonunda şaşırtı yaparak İsmailzade’ye veladet günü pastası kesti.

Share: