Erzincan haberi: Erzincan’da 12. Millî Viral Hepatit Sempozyumu düzenlendi

Erzincan’dahi 12. Millî Viral Sarılık Sempozyumu düzenlendi

ERZİNCAN Erzincan’da Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi himayesinde 12. Millî Viral Hepatit Sempozyumu düzenlendi.

6-9 Ilk Teşrin 2022 tarihleri arasında düzenlenen sempozyumun bilimsel programı bir otelin toplantı salonunda haber insanlarının katılımıyla başladı. Sempozyumun bu yılki teması olan “Viral Sarılık Eliminasyonuna Pandemi Etkisi” başlığıyla düzenlenen toplantıda sarılık hastalığı ve tedavi sürecinin tarihsel gelişimi, kronik viral hepatitlerin teşhis, otama ve takiplerinde yapılan tespitler, bilimsel izlence, viral hepatit eliminasyonu ve sarılık yönetimine pandeminin etkisi ve sonuç adına bile viral hepatitlerde edimsel genişlik ve yönleri ele alındı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program UVHS XII. Aranjman Müesses Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili’nin açım konuşmasıyla devam etti.

Karakeçili, “3 günce bati tıpkısı izlence bizleri bekliyor. Malumunuz 2,5 yılı fazla ayrımsız süredir bitmeme eden tıpkısı pandemi süreci yaşıyoruz. Bu pandemi sürecinde alelhusus vakayiname emraz çok etkilendi. Bu kronik hastalıkların başında da viral enfeksiyonlar geliyor. Bu yüzden bu sempozyumun anne teması namına Viral Hepatit Eliminasyonuna Pandemi Etkisi ile başlayacağız. Bayağı bu hastalar çok etkilendi ister teşhis bile ister tedavide. Özellikle takiplerde haddinden fazla vahim problemler yaşadık. Bu açıdan birlikte bu hastalanmış gruplarına hele dünyada ve Türkiye’dahi eleme programları ile başlayacağız. İlerleyen zamanlarda bu hastalıkların tanılama ve tedavisinde bütün yenilikler ele alınacak.” dedi.

Klimik Viral Sarılık Iş Grubu namına tıpkı müzakere işleyen Prof. Dr. Şenlik Demirtürk ise, “Bizde Viral Hepatit Mücahede Grubu olarak umum üyelerimizle ilmî aktiviteler, yayınlar, hep alay malay yaptığımız okullar, akademilerle tıpkısı dünya oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sempozyum gayrı güruh serilerimizden bir tanesi. Say grubumuz 2011 yılında 15. klinik kongresinde kuruldu. O günden bu yana 312 üye sayısına erişmiş durumdayız.” ifadelerine kayran verdi.

Prof. Dr. Serap Balkır Yavuz’üstelik, “Pandemi haddizatında bitmedi. Geçtiğimiz 3 almanak süreçte biz enfeksiyon hastalıkları alanı namına bildirme büyük zorluğu ruhlu takım olduk. Aslında pandemiyi şişman oranda sırtlandık. Bilcümle sağlık çalışanlarıyla birlikte sırtlanmış olduk. Çokça şişman sorunlarla mücadele ettik. Dernek yerine bu süreçte temel amacımız akıllıcasına ve mahiyet bilimsel bilgiye, hem üyelerimizin hem tababet alanı uzmanların hem bile vatandaşların ulaşmasını sağlamaktı. Daima anbean yarışılıyordu. Çokça bilgi kirliliği vardı. Bu uzmanlık bizi farklı dernekler, hekimler ve vatandaşlar ortada güvenirliliğimizi arttırmış oldu. Pandeminin genişlik heybetli etkisi kronik hastalıklarda oldu. Bu alanda tanısı geçmiş birçok klinik hastalık alelhusus kronik emraz açısından bakarsak bunun yeryüzü kocaman grubu hepatitler. Servislerimize çok sayıda mevrut HIV ve Hepatit hastalarıyla karşılaşıyoruz. Pandemiden öğrendiklerimizi buraya katarsak eğer çokça henüz bereketli noktalara ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Viral Sarılık Himmet Grubunun da âdem kaynakları ve elde ettiği hikmet seviyesi nedeniyle dünyada bile hepatitlere önderlik edecek ayrımsız seviyededir. Bunu bile herkesin agâh seviyesine haberdar etmek içinde hem klinik araştırmalarımızı hem bilimsel çalışmalarımızı hem birlikte terbiye çalışmalarımızı bir dip seviyeye taşımamız gerekiyor.” diyerek konuştu.

Program 4 celse şeklinde alanında bilirkişi konuşmaların konular karşı anlattığı sunumlar ile bitmeme etti.

Share: