Erzincan haberleri: Erzincan Ballı Barajı 11 bin 570 dekarlık ekincilik arazisini sulayacak

Erzincan’da tarımsal sulamada nahiye çiftçisine cesim yardım sağlayacak olan Ballı Barajı’nda derivasyon tüneline su gönderme töreni düzenlendi.

Kentte tarımsal arazilerin suyla buluşturulması, içme ve kullanma suyu gerçekleştirme ile derelerdeki müfrit riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda yapım çalışmalarına devam edilen ve tamamlandığında nahiye çiftçisinin barajda depolanacak akarsu ile 11 bin 570 dekar tarım arazisi çekici su ile sulanması hedefleniyor.

Baraj yapım alanında gerçekleşen törende konuşan Erzincan Valisi Mehmet Sirkat, barajın tamamlanması ile çiftçilerin erke maliyetlerinin düşeceğini ve iktisadi refah düzeylerinin yükseleceğini söyledi.

Türkiye’nin sancaktar bire bir millet kendisine yeniden sahneye çıktığını ifade eden Çalınmış, şöyle konuştu:

“Türkiye kamu soydaşlarımızın olduğu heves coğrafyamızda beklediğimiz ve özlenen sancaktar aynı kavim yerine yeniden sahneye çıkıyor. Bu sahneye huruç anca kıytırık mahdut bire bir huruç değil. Bir Vakitler hangi sözler vardı. Öğretilmiş çaresizlikler vardı. ‘Akarsu akaret Türk bakar’ vardı. Amma zaman Türk bakmıyor. Suya gem vuruyor, tarımda ve enerjide kullanıyor. Ihtimal tüm dünyanın özenle seyrettiği projelere imza atıyor. Bu elden sulama sektöründe değil. Hava yolu ve sağlık sektöründe üstelik hakeza. Ama hepsinin odağında ve temelinde insanı yaşat ki celal yaşa şiarı yatıyor.”

Kibrit, Erzincan’da lokomotif sektörlerden birisinin ekincilik sektörü olduğunu vurgulayarak, “Ekincilik sektöründe sulama ile gelişigüzel yer balaban problemimiz enerji problemidir. Bu yapılan çalışmalarla beraber çiftçimiz çok çokça henüz rahatlayacak. İnanıyoruz kim oradaki erke maliyetlerimiz birlikte henüz aşağılara inecek. Çiftçimizin elan karlı çiftçimizin hesaplı seviyesini yükseltecek bir ekincilik istihsal zinciri oluşturmuş olacağız.” dedi.

Erzurum Oran Su İşleri (DSİ) Mıntıka Müdürü Oğuzhan Güç ise bölgede gerçekleştirilen yatırımlarla ait kalıtımcılara bilgelik verdi. Yavuz, kurumlarla harmoni içerisinde çalıştıklarını ve zirai faaliyetlerin artırılması amacıyla çalışmalarına kararlılıkla bitmeme ettiklerini söyledi.

Baraj yapım alanında gerçekleşen törene, YANLIŞSIZ Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hüccet Çakırdoğan, Erzincan Şehremini Bekir Aksun, DSİ 8. Toprak Müdürü Oğuzhan Müşkül, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atak Uzun ile kamu alım ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: