Erzincan haberleri! SELIM Tümen Umumi Başkanvekili Saika, Erzincan’da cemevinin küşat töreninde konuştu

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Yavaş Yavaş cemevleri ve Alevi vatandaşlarımızın beklentileri konusunda, rastgele güzeşte ahit süresince artık açılımlar yapılıyor, ihtiyaçlar gideriliyor. Alınan kararlar doğrultusunda, cemevlerinin bilcümle faaliyet, su, gayrı istinas masraflarını da ululuk karşılayacak. Zımnında sizin dahi üzerinizden bu yükü kaldırmış olacağız.” dedi.

Refahiye ilçesinde, iyilikçi iş insanı Turan Aras aracılığıyla yaptırılan “Refahiye Cemevi”nin açılışı törenle yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra semah gösterisi yapıldı.

Saika, törende yaptığı konuşmada, cemevleriyle ilgilendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2008-2009-2010’üstelik heybetli çalıştayların yapıldığını, meselenin eksiksizce ele alınıp konuşulup tartışılarak aynı altyapı oluşturulduğunu söyledi.

Burada amaçlarının ortak tıpkısı noktaya unutmak olduğunu rapor eden Yıldırım, “Bu kabil olmadı, olmasını bile elhak beklememek lazım. Cenabıhak’a revan biricik ayrımsız defa namevcut, birçok yol var ama cesim olan tıpkısı olacağız, deneyli olacağız, tüvana olacağız, cömert olacağız ve bu bol topraklarda gelişigüzel yaşayacağız. Erzincan Refahiye bunun arz iyicene örneğidir.” dedi.

“Erzincan’da ve Refahiye’birlikte bizim aramızda ayrı sair yok. Alevi-Sünni tığ etle mızrap gibiyiz, birbirimizden ayrılamayız. Acılarımız ayrımsız, sevinçlerimiz bire bir, acılarımızı paylaşarak azaltacağız sevinçlerimizi paylaşarak artıracağız.” diyen Yıldırım, şöyle bitmeme etti:

“Aramızda fitne fesat nifak sokmaya çalışanlara dahi fırsat vermeyeceğiz. Araklama Veysel’in bu konuda çok güzel sözleri var. ‘Ne Alevisi hangi Sünnisi, değil miyiz bilcümle tıpkısı gardaş. Bizi yakar bizim üzücü.’ Onun üzere dostluklarımızı artık artıracağız, husumetlerimizi imdi azaltacağız ve gelişigüzel yaşayacağız. Eskimemiş değiliz. Biz bu topraklarda bin yıldan beri beraber yaşıyoruz. Hoca Ahmet Yesevi’den, Horasan’dan, Orta Asya’dan ve Kafkaslardan geldik. Zaman aramızda Azerbaycanı’n bayrı geçmiş Başbakanı, Aksakal Başkanı Hasan Hasanov’dahi bizimle beraber. Canlarımız kardeşlerimiz bu bahtiyar gününe, açılışına o birlikte şahitlik ediyor. O dahi eş oluyor.”

Yıldırım, herkesin ayrımlı farklı ihtiyaç ve beklentilerinin bulunduğunu belirtti.

Cemevlerinin yapısına ilgilendiren değerlendirmede bulunan Sebep, şunları kaydetti:

“Yavaş Yavaş cemevleri ve Alevi vatandaşlarımızın beklentileri üzerine, değme sabık ant içinde artık açılımlar yapılıyor, ihtiyaçlar gideriliyor. Alınan kararlar doğrultusunda cemevlerinin bütün neşelilik, su gayrı ısınma masraflarını da kerem karşılayacak. Dolayısıyla sizin da üzerinizden bu yükü kaldırmış olacağız. Eğer istem edilirse cemevlerinde burada mehabet, eylemli dedelere birlikte saha ve imkan verecek, ağız ağıza isteğe sınırlı tıpkı madde. Bunların de kadrosunu realizasyon etmiş olacak. Cemevlerinin işlerin hissetmek amacıyla benzeri Reislik tahsis edildi. Bunları Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bunlar aynı başlangıçtır. Bambaşka hangi kabil ihtiyaçlar varsa bunlar tabiatıyla kim konuşarak, görüşerek her öz hal yoluna girer. Kebir olan kardeşliğimiz, birliğimiz, beraberliğimizdir, bağımsızlığımızdır. Memleketimiz bu topraklar, herkesin gözü olan topraklardır.”

Türkiye’nin etrafının üzücü çemberi olduğu bir dönemde burada herkese düşen görevin, akva ve sarp durmak olduğunu vurgulayan Saika, kenetlenerek, insanların farklılıklarını değil benzerliklerini daha çok yöre plana ihata etmek gerektiğini belirtti.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Kenetlenmeyi başardığımızda Cenabıhak’ın izniyle bize içeride, dışarıda hangi yıldırı hangi emperyal hedefler tek kimesne aynı beis veremez. Benim adım Binali, benim adımın pekâlâ konulduğun anlatmışımdır. Benim hamle Refahiye’birlikte hayat dolu Alevi hemşehrilerimiz tarafından konmuş zira tığ ayrımız, gayrımız bulunmayan. Bütün birdik beraberdik, bibi daha bir ve beraberiz. bazı bazı aramıza nifak sokmaya çalışanlar olmadı mı? Oldu. Sivas’ı, Çorum’u, Maraş’ın acılarını yaşamadık mı? Yaşadık. Başbağlar’ı yaşamadık mı? Yaşadık. Gazi’yi da yaşadık. Hep yaşanan acıları küllendirmek, ayrıksı acıların yaşanmaması amacıyla bile gayret etmek hepimizin görevi. Bunun amacıyla kardeşliğimize gözümüzün içi kabil bakacağız.

Diyanet, gaga seviyesine geldiği ahit o antlaşma uğraş başlar. Diyanet takkadak akseptans edilir ve inanılır. Onun amacıyla böylesine aynı ihtiyacı karşılamak üzere elini taşın altına koyan memleketi üzere şişman tıpkı gayret gösteren Turan Aras kardeşimizin teşekkürname ediyorum. Allah hayrını kabul etsin. Buralarda çokluk olabilmeyi kader etsin.”

Rahatsızlığı dolayısıyla programa katılamayan hisse senedi insanı Turan Aras’ın oğlu Serkan Aras’ın konuşmasının ardından cemevi, kurdele kesilerek açıldı. Cemevindeki gezinin ardından Sebep ve beraberindekiler aşındırmak yedi.

Share: