Erzurum gündem haberi… Erzurum ve Erzincan’da pancar hasadı ve şeker üretim sezonu başladı

Erzurum ve Erzincan’da şeker hastalığı pancarı hasadı ve şeker istihsal sezonu başladı.

Sukkar Şeker Fabrikası’ndan yapılan açıklamaya göre, bu yılki hasattan 530 bin ton pancar hasadı ve kestirmece 77 bin ton kristal şeker üretimi hedefleyen fabrikanın geçen hafta 2022-2023 Billur Şeker Üretim Kampanyası’nı başlatması Erzurumlu ve Erzincanlı pancar üreticisini harekete geçirdi.

Kampanyanın başlamasıyla çiftçiler, pancar sökümüne başlayıp önceki ürünlerini bu kentlerdeki fabrikalara tasdik etmeye başladı.

Çiftçinin ürettiği pancarını satın kayran Sukkar Şeker Hastalığı fabrikaları de bu yılki şeker üretimini başlamış oldu.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Sukkar Şeker Hastalığı Genel Müdür Vekili Necati Karavaizoğlu, fabrikaya 150 milyon liranın üstünde envestisman yaparak modernize çalışmalarını dahi sürdürdüklerini anlattı.

Çiftçilere kolay sağlayıcı söküm ve yükleme makinelerine bu sene yenilerini eklediklerini anlatan Karavaizoğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıllarda çükündür teşrinievvel ve söküm işlemleri çiftçilerimizi berenarı zorluyordu amma makineleşme sebebiyle bir vakitler günlerce süren hasat imdi birkaç günde bitiyor. Çiftçimize nakliye desteği da sağlayarak pancarı fabrikalarımıza kadar ulaştırıyoruz. Seçkin iki fabrikamızla hep 4 bin üreticimizle Erzurum ve Erzincan ekonomisine 600-650 milyon lira tıpkısı hacim kazandırıyoruz.”

Mezra Ziraat A.Ş. Genel Müdürü Eyüp Demir üstelik bölgedeki şeker fabrikalarına, kabak madde tedarikini kolaylaştırdıklarını tabir etti.

Çıpa, sonunda devlet ekonomisine evcil kaynaklarla katkıda bulunduklarına belen ederek, “Amacımız kendi şekerini üreten Türkiye. Seçkin sene yatırımlarımızı artırarak çiftçilerimizi şeker pancarı üstüne isteklendirme ediyoruz.” diye konuştu.

Share: