Erzurum’da altın tümsekli Kenan Gör’ün oldu

ERZURUM’un Tortum ilçesinde yapılan 132’nci Geleneksel Arsıulusal Kızıl Kemer Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde Istek Sebep’ı yenik fail Kenan Gör kazandı. 530 güreşçinin katıldığı dem kesen güreşlerde saha ağalığı yalınlık artırmasında 120 bin lira armağan ile hareket insanı Ömer Aklık oldu.

Erzurum’un Tortum İlçe Belediyesi’nin ocak sahipliğinde yapılan 132’nci Anadan Görme Uluslararası Zer Tümsekli Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı bir zamanda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Toyluk Spor Kulübü antrenörü olan Kenan Gör kazandı. 530’u aşkın pehlivan leşker meydanına çıktı. Tortum Belediyesi Güreş Kulübü antrenörü 70 kiloda bir numara olan Bilal Nüfuz Etmek, 4 yaşındaki oğlu Zekeriya Yakalamak’la birlikte peşrev çekti.

Türkiye’nin değişik illerinin beraberinde, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Enerjik Özert Cumhuriyet’inden güreşçiler kıyasıya savaş etti. Erzurum Valisi Okay Memiş, Azerbaycan Milletvekillerinden Galebe Mammadov, DÜRÜST Parti İl Başkanı Mehmet Güvenli Salt, Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Tortum Şehremini Muammer Yiğider, Oltu Şehremini Necmettin Taşçı, Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, politik partilerin kaza başkanları, STK temsilcileri, aksiyon insanları, Türkiye Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Battal Alpkılıç ve çokça sayıda davetli müsabakaları izledi.Ilbay Okay Memiş, dede sporumuz güreşin Erzurum’bile çokça sevildiğini ve bu sporun yaşatılmasında gayret gösteren ve destek veren herkese teşekkür ederek, güreşçilere başarı dileğinde bulundu. Ilbay Memiş, “Pandemiden geçmiş meydanlık verdiğimiz organizasyona deminden yeniden başladık. Güreş bizim dede sporumuz, gençler ve füru amacıyla haddinden fazla koskocaman ve dünyada iddialı olduğumuz ayrımsız düz. Bu yıl bu organizasyonun 132’ncisini düzenliyoruz. Ayrımsız asırdan fazla olduğu üzere çok önemli ve haddinden fazla altın buluyoruz. Erzurum aynı zamanda tıpkı spor ve sportmen kenti. Sporda Türkiye’de birinci sıralarda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Toplamda 90 kilometrelik yarışlık uzunluğu, faziletli barışma kamp merkezi içerisinde seçme yıl ilkin büyük takımlar başlamak üzere birçok takımı mihman ediyoruz. Yüzme havuzumuzda gene Avrupa ülkelerinden çokça sayıda sportmen Erzurum’a gelip idman yapıyor. Erzurum tesisleri ve kış sporları ile ve diğer spor alanlarıyla da haddinden fazla iddialıyız. İmkanlarımız tesislerimiz haddinden fazla ongun bu imkanları, tesisleri bize sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza ve emeği güzeşte herkese çok teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.Asker Meydanını dolduran güreş severlerin heyecanla izlediği, bateri zurna eşliğinde facia kırana geçen Karakucak ve Zer Kemer Başpehlivanlık maçlarını sunan Doğunun Baş cazgırı Fuat Özbay tekrar davetlileri ve Er Meydanını dolduranları coşturdu. Alanın Türk bayrakları ile süslendiği organizasyonda Özbay, manileri, şiirleri ve dizeleri ile güreş severlere unutulmaz anlar yaşattı.Tortum Belediye Başkanı Yaşamış Yiğider, göreve geldiklerinden beri Tortumlular için hizmeti belgi edindiklerini belirterek, “Ata sporumuz güreşi seviyoruz. İlçe ve yöre halkımızda ata sporumuzu seviyor. İlçemiz pehlivan yatağı. Güreşte, Büyükşehir Belediyemiz ile Türkiye çapında ilimizi dubara ediyoruz. İlçemizde çokça iyice güreşler oldu. Halkımız gösterişli ilişki gösterdi. Çeri meydanımız adeta curcuna alanına döndü” dedi.YENİ GÜREŞ AĞASI ÖMER DÜZGÜN132’inci Geleneksel Uluslararası Değerli Tümsekli Karakucak güreşlerinin ağalığı üzere aksiyon insanları korkunç yarıştı. müzayede sonucu 120 bin TL ile Erzurumspor F.K.’nın çarkıt başkanı Ömer Aklık güreş ağası oldu. Eski güreş ağası Zeki Ünal, ağalık görevini Ömer Düzgün’e devretti.BAŞPEHLİVAN KENAN GÖR

Kıran kırana sabık Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde Kenan Gör ile Tokat’tan Arzu Sebep karşılaştı. Müsabakadan galip çıkan Kenan Gör, başpehlivan oldu. Başpehlivan Gör, asker meydanında iri bağ görürken, kızıl kemeri göğsüne taktı. Güreşlerin başhakemliğini olimpik yargıcı Yusuf Sadri Kishalı yaparken, başpehlivanlık maçında Fatih Vukuf Bağlılık ile Arif Akyüz fariza yaptı. Müsabakaların peşi sıra cümle boylarda önce üçe giren güreşçilere madalya ve dünyalık ödülü verildi.Share: