Erzurum’da “Kariyer Planlamasında Yabancı Dilin Önemi” semineri yapıldı

Atatürk Üniversitesinde “Kariyer Planlamasında Yabancı Dilin Önemi” semineri düzenlendi.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi Kariyer Merkezi, Yakutiye Toyluk Merkezi, Teol Vasıta Okulları, Proje ve Etkinlik Kulübü ile Germanistik Kulübü’nün işbirliğinde üniversitenin 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda “Kariyer Planlamasında Ecnebi Dilin Önemi” semineri gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Literatür Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Soluk, dilin öneminden bahsederek, çağın çıktı çokça kurgu bilmeyi gerektirdiğini, günce ve kariyer planlamada ecnebi komütatör öğrenmenin koskocaman olduğunu söyledi.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Ahmet Tasavvur Nalcıoğlu ise yabancı vasıta bilmenin hem istihdamda hem dahi kariyer planlamasında çok majör olduğunu, haddinden fazla vasıta bilmenin seçme ahit yarar sağladığını belirtti.

Vakit Kaybetmeden anne dili bilmenin kariyer planlamasına yetmediğini anlatım fail Nalcıoğlu, ecnebi açkı öğrenildiğinde ana dilde dahi kelime bilgisinin gelişeceğini söyledi.

Nalcıoğlu, şöyle konuştu:

“Çabucak bire bir değil bir nice açkı bilmeniz gerekiyor. Çokça şalter tanımak önemlidir. Tıpkısı anda çoklu olarak düşünmenizi sağlar. Çünkü anide aşkın vasıta farz etmek daha bol odaklanmanızı sağlar. İyi odaklandığınızda muvaffakiyet arkasından gelecektir. Mantıklı ve yapısal düşünmenizi sağlar. Kullanılmamış bire bir şalter kullanılmamış ayrımsız firez demektir. O dili öğrendiğinizde o kültürü öğreneceksiniz, bu bile sizin üretken tıpkı şekilde düşünmenizi sağlayacaktır. Hars sebebiyle sizin göz açınız, ufkunuz ve vizyonuz gelişecek.”

Erzurum Teol Çevirici Okulları Ofis Müdürü Mustafa Esmer üstelik ecnebi anahtar bilmenin avantajlarını anlatarak, yetersiz dışında ecnebi dilin sağladığı aksiyon ve olanakları anlattı.

Seminere, Atatürk Üniversitesi akademisyenleri ile öğrencileri katıldı.

Share: