Erzurum’un yaylaları, gün doğusu ve güneydoğudan göçer aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki mera ile yaylaları, şarki ve güneydoğu illerinden mevrut göçebe ailelere aile sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu tahminî 3 bin rakımda mevcut Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri musahabe etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle kardeş kardeş eden Memiş, çocuklara da oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un mera itibarıyla Türkiye’da kocaman bir potansiyele sahip olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti yeğleme ettiğini aktardı.

Türkiye’nin tanınan gayda peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını anlatım eden Memiş, “Tahminî 100 yıldır burada göçerlik işleyen kardeşlerimiz var. Çadır sistemi var ve burada 300 evre bulunuyor. Gün panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen süt ürünlerinden yapılan tulum peynirini kamu Türkiye tanıyor ve böyle bile bire bir mülhak değeri var.” dedi.

“Türkiye’bile merası arz fazla olan memleket bura”

Memiş, Erzurum’un efsanevi sayısı bakımından nazik bire bir potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına duygusal verdiğini dile getirdi.

Bölgede sonsuz bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda sönümsüz hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diyerek bahsettiği kayran Erzurum zira Türkiye’bile merası yeryüzü fazla olan toprak bura.” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Akaret da Türkiye’nin otlak varlığının yüzdelik 11’ine erbap Erzurum’da, kısaca 52 değişik yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını kent dışından mevrut göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin peş seviyede istihsal yaptığına belen eden Akar, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine zor şartlarda katkı sunuyor. Elde ettikleri benzin ürünleri gelişigüzel adına işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan kabilinden iller ilkin doğmak amacıyla çokça sayıda farklı şehirden gelen göçerleri kentimizde mihman ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: