ESIR kavga gemileri ve uçaklarını Tayvan Boğazı’ndan geçirecek

Parafin Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Aldanmaz Campbell, “Pekin’in istikrarı bozmaya müteveccih çabalarına karşı, Tayvan’a bindi üzere asude ve azimli adımlar atmayı sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı. Campbell, bu adımlar kapsamında KUL’nin gelecek haftalarda “Tayvan Boğazı’ndan standart gelgel ve bahir geçişlerini sürdüreceğini” söyledi.

Tayvan ile ticari görüşmeler amacıyla dahi gelecek günlerde yıpranmamış tıpkı posta haritası ortaya koyacaklarını bildiren Campbell, “Bölgedeki varlığımız, duruşumuz ve eylemlerimizle, Pekin’in provokatif ve istikrarsızlaştırıcı davranışlarına alın, Günindi Pasifik’in elan dengeli tıpkı duruma getirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Biden-Şi görüşmesi

Campbell, ÇAKER Başkanı Joe Biden ile Çin Şevket Başkanı Şi Cinping arasında yüz yüze bir görüşme yapılmasının planlandığı iddiasını doğruladı. İki liderin 28 Temmuz’daki telefon görüşmesinde umulur ayrımsız yüz yüze görüşmenin gündeme geldiğini kaydeden Campbell, tarafların buluşmanın detayları tespit etmek amacıyla çalıştığını söyledi.

Wall Street Journal, geçmiş, Çin Mehabet Başkanı Şi’nin ekimdeki Güneydoğu ziyaretinde Biden ile yüz yüze konuşma yapmayı planladığını argüman etmişti.

Ne olmuştu?

Çin, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2 ve 3 Ağustos’ta Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Cezire çevresinde askeri tatbikatlar yapmıştı. 6 bölgede ölçülü tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili benzeri kuşatma oluşturmuştu. Çin ordusu, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ama Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini açıklamıştı.

Pelosi, Çin ile ferman ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonradan müzakere fail önce ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan önce 1997’dahi Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı konuşma etmişti.

Tayvan ile MEMLUK arasında 84 milyon dolarlık Patriot anlaşması

Tayvan’da Çin’e ilgili uğraş uçakları ve gemiler görüldü

Çin’den, Tayvan’a ‘barışçı yeniden birleşme’ mesajı

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine müsaade veremeyiz

Çin-Tayvan krizi, defans sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

Tayvan: Çin’e ait 39 çekişme uçağı ve 13 sefine Ada çevresinde

Share: