eskiden eşsiz manzarasıyla havza turlarına eş sahipliği yapıyordu! O köy demin kuraklıkla boğuşuyor

Elazığ’birlikte baharat ve kış aylarında kar ve yağmur yağışı, istenileni vermedi. Keban Baraj Gölünün havzasında düzlük alan Maksat Nehrine sıfır konumda kâin Adi İçme köyünde baraj suyu 250 metre çekildi. Imdi suya rate konumunda sıfır köy, çarkıt güzelliğini de kaybetti. 2 yıl evvel bölge turlarının yapıldığı, turistlerin atak ettiği ve güzelliği ile herkesi etkileyen köy, susuzluk ile boğuşmaya başladı. Köyün 2 sene esbak ve şu anki görüntüleri ise görenlerin içini sızlattı.

“ŞUAN Kİ FORMAT KIRICI”

Ilkbahar ve şita aylarında yağışların çokça iyice olduğunu aktaran Vedat Bahtiyar, “Bu sene barajın 845 koduna vurmasını bekliyorduk. Temas sene haziran 17’sine büyüklüğünde çıkar. Şuanda 250 metre kadar akarsu çekilmesi var. 2 sene geçmiş 845 kodunu görür müyüz bilemiyorum. Barajın akıbet kodunda o dekor haddinden fazla evire çevire oluyordu. Şuan ki durum şiddetli ve bulutsuz benzeri toprak görünüyor. Suyun oranının aşağıda olması bastırık. Bu yılki yağışlarla dolmasını istiyoruz” dedi.

“2 YIL ÖNCE NASILDI ŞİMDİ NE HALDE”

3 bölgenin suyunun bu göle döküldüğünü nâkil Gıyap Sağır ise “Sabık yıl yağışların olmasına karşın akarsu tahminî 250 metre çekildi. Akarsu normalde kayalıklara kadar vuruyordu. Göl aşağı ele geçmeyen bire bir özdek. Kuraklığa yüz tutmuş. İnşallah koca Mevla’m yağışları bollandırır bile yağışsızlık masraf, suyumuz çoğalır. Güzelce benzeri göl. 2 sene evvel nasıldı demincek ne halde. Şuanda suyun olması müstelzim yerde yürüyorlar. Bir Nice ilçenin kalbi burasıdır” diye konuştu.Share: