EYT’li vatandaşlar SGK önlerinde kükremek oluşturdu

Erzurum’dahi, emeklilikte hoşnutluk takılanlarla (EYT) ilişik yapılan açıklama sonrası vatandaşlar, borçlanma ve prim çevrim sayısı hesaplaması için Toplumsal Asayiş Kurumu (SGK) devlet müdürlükleri önünde kükremek oluşturdu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tahminî 2 milyon 250 bin kişiyi ilgilendiren EYT düzenlemesi açıklamasının peşi sıra, askerlik ve tevellüt borçlanmasını tahsis etmek isteyenler, er saatlerde SGK memleket müdürlüklerine gitti.

Prim günlerini hesaplatmak, askeriye ve mevlit borçlanması üzere dilekçe çevirmek ve bakım döküm güncellemesi fethetmek isteyen vatandaşlar, ilgili bölümlerde sıraya girdi.

SGK İl Müdürü Nizamettin Durmuş, AA muhabirine, mufassal süredir EYT başlığı altında bir halkoyu oluştuğunu söyledi.

Bunun ant içerisinde tıpkı karşılığı olduğunu anlatan Durmuş, “Sayın Reisicumhur’mız de bu kamuoyunun beklentilerini dikkate alarak EYT’lilerin beklentilerini çözecek bir şekilde 1999 öncesi yaş unsuru olmayan alanlardaki gözyaşı şartını yeniden ortadan kaldırdı.” dedi.

Sürece ilişkin vatandaşları bilgilendiren Durmuş, “Bunun daha yasalaşma süreci var amma vatandaşlarımızın uzun yıllar beklediği tıpkı yasa olduğu amacıyla haddinden fazla vahim bir şekilde devlet müdürlüğümüze başvurma ettiler. Tığ evleviyet olarak bunun kanunlaşma boyutu tamamlanmadığı amacıyla 1 Karı 2023’te yürürlüğe girecek asgari ücreti dikkate ahzetmek, vatandaşlarımızın mağdur olmasını çalmak için askeriye ve veladet borçlanması ile ödenmeyen BAĞKUR primleri ile ilgilendiren borçlanma taleplerini evleviyet yerine alıyoruz. Vatandaşlarımıza bilgi vererek kafalarındaki istifham işaretlerini gidermeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Mustafa Gülmez ise 1992 girişli olduğunu ve EYT’nin kendisini kapsadığını anlatarak, “Askeriye borçlanması yaparsam EYT’li oluyorum. Çokça mutluyuz, Cumhurbaşkanımızdan Cenabıhak razı olsun, teşekkürname ederiz. İyi ki böyle tıpkısı Cumhurbaşkanımız var. Bunları düşündüğü amacıyla teşekkürname ediyoruz. Bana göre Türkiye’nin bildirme ferah hizmetlerinden birisi olacak. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderdi.” ifadelerini kullandı.

Abdulkerim Topaloğlu da EYT düzenlemesinin kendisini birlikte kapsadığını belirterek, “Öncelikle Cumhurbaşkanımıza teşekkürname ederiz. İlk duyduğumuzda sevindik, aylardır bekliyorduk. Uygulamadan memnunuz. 51 yaşında zor oluyorsam bundan sonrasına birey sağlığı deriz.” dedi.

Nesimi Karabulut da EYT düzenlemesini duyduğunda heyecanlandığını bildirerek, “Böyle Cumhur Reisi eşsiz. Uygulamadan memnun kaldık, herkese teşekkürname ederiz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: