Fabrikada zehirlenen 3 iştirakçi, serencam yolculuklarına uğurlandı

BOLU’nun Gerede ilçesinde, benzeri jelatin fabrikasında tasfiye odasındaki vanayı kontrol için gittikten sonradan sızan gazdan etkilenerek hayatını kaybeden 3 iştirakçi, toprağa verildi. Gazdan etkilenen farklı işçi Enes Kayış’ın hayati tehlikesi bitmeme ederken, olaya müdahalede hastanelik olan 3 itfaiye aracı eri birlikte taburcu oldu.

Olay, evvel saat 22.50’birlikte Gerede Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde kâin benzeri jelatin fabrikasında meydana geldi. Akşam vardiyasında müteharrik işçilerden biri, fabrikanın tasfiye bölümünde kâin vananın kontrolünü fora etmek üzere alana girdikten bilahare dışarıya çıkamadı. Durumu ayırt eden ayrıksı 3 emek arkadaşı daha arka arkaya tasfiye alanına girdikten sonradan çıkamadı. Fabrikada çalışan sair işçiler, durumu 112 Evgin Çağrı Merkezi’ne fen verdi. Olay yerine keyif, polis, itfaiye ve AFAD ekipleri gönderme edildi. İtfaiye ekipleri, süzgün halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Keyif ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Mutlu Karataş (31), Yasin Başyiğit (23) ve Emrah Bahir’in (35) hayatını kaybettiği belirlendi.

ZEHİRLENEN DİĞER İŞÇİ ENTÜBE EDİLDİZehirlenen gayrı işçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Enes Kayış’ın durumunun yoğun olduğu, entübe edildiği ve dirimlik tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde işyar 3 itfaiye aracı eri dahi içeriye oksijen tüpleriyle girmelerine rağmen sızan gazdan etkilendi. Gerede Azamet Hastanesi’nde tedaviye alınan itfaiye aracı erleri Ramazan Tür, Seyit Ahmet Aydemir ve Halim Ölmez, taburcu oldu.Bahtiyar Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz üzere, Gerede ilçesindeki Yıpranmamış Camii’da cenaze namazı kılındı. Törene, işçilerin yakınlarının birlikte Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Saylav Fehmi Küpçü, Gerede Şehremini Mustafa Allar ve çokça sayıda vatandaş katıldı. İkindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Bahtiyar Karataş, Yunuslar köyünde ve Yasin Başyiğit de Yakakaya köyünde toprağa verildi. Emrah Deniz’in cenazesi ise eşinin memleketi Ordu’nun Ünye ilçesine gönderildi.ADLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOROlayla ait savcılık vasıtasıyla başlatılan soruşturma sürüyor. Sızıntının sebebi ve ihmalin olup olmadığıyla ilgili geniş çaplı anket bitmeme ediyor. Bu kapsamda polis tarafından fabrika gece vardiyası amiri ve üretimevi müdürü ile olayın cümle tanıklarının ifadeleri makbuz.

Share: