FABRİKADA ZEHİRLENEREK HAYATINI KAYBEDEN 3 İŞÇİ SERENCAM YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

BOLU’nun Gerede ilçesinde, bir jelatin fabrikasında arıtma valf odasındaki vanayı taharri amacıyla gittikten sonraları sızan gazdan etkilenerek hayatını kaybeden 3 iştirakçi ilçede planlı cenaze töreninin peşi sıra son yolculuklarına uğurlandı. Gazdan etkilenen başka iştirakçi Enes Kayış’ın ise dirimlik tehlikesi devam ederken, olaya engelleme ederken etkilenerek hastanelik olan 3 itfaiye aracı eri birlikte hastanede taburcu oldu.

Fenomen, esbak saat 22.50 sıralarında Gerede Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde mevcut benzeri jelatin fabrikasında meydana geldi. Gece vardiyasında müteharrik işçilerden biri, fabrikanın tasfiye bölümünde mevcut vananın kontrolünü açmak amacıyla alana girdikten sonraları dışarıya çıkamadı. Durumu fark fail değişik 3 iş arkadaşı daha peş peşe arıtma alanına girdikten sonraları çıkamadı. Fabrikada etkin başka işçiler, durumu 112 Ivedi Davet Merkezi’ne malumat verdi. Görüngü namına keyif, polis güçleri, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri atıf edildi. İtfaiye ekipleri, süzgün halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Afiyet ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Bahtiyar Karataş(31), Yasin Başyiğit(23) ve Emrah Deniz’in (35) hayatını kaybettiği belirlendi.

ZEHİRLENEN DİĞER İŞÇİ ENTÜBE EDİLDİ

Zehirlenen değişik iştirakçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye makbuz. Enes Kayış’ın durumunun kilolu olduğu, entübe edildiği ve dirimlik tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

İTFAİYE ERLERİ TABURCU OLDU

Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde vazifeli 3 itfaiye aracı eri da, içeriye oksijen tüpleriyle girmelerine karşın sızan gazdan etkilenmişti. Gerede Mehabet Hastanesi’nde tedavi altına alınan itfaiye aracı erleri Ramazan Cins, Seyit Ahmet Aydemir ve Halim Layemut tedavilerinin arkası sıra taburcu oldu.

3 MESAİ ARKADAŞI BERABERINDE UĞURLANDI

Olayda hayatını kaybeden Bahtiyar Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz için, Gerede ilçesinde kâin Kullanılmamış Camii’birlikte cenaze namazı kılındı. Törene, hayatını kaybeden işçilerin yakınlarının birlikte Bolu Valisi Erkan Tığ, Bolu Mebus Fehmi Küpçü, Gerede Belediye Reisi Mustafa Allar ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı. İkindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının arkası sıra Bahtiyar Karataş Yunuslar köyünde ve Yasin Başyiğit de Yakakaya köyünde toprağa verildi. Emrah Deniz’in cenazesi ise eşinin memleketi olan Ordu’nun Ünye ilçesine gönderildi.

ADLİ ANKET SÜRÜYOR

Bu arada olayla ilgili Gerede cumhuriyet savcılığı tarafından başlatılan anket sürüyor. Sızıntının sebebi ve olayda ihmalin olup olmadığıyla ilişik degaje yetenekli anket bitmeme ediyor. Bu kapsamda polis güçleri eliyle üretimevi tün vardiyası amiri ve üretimlik müdürü, bunun yanında olayın bilcümle tanıklarının ifadeleri makbuz.Share: