Facia Gönüllüleri, “asrın felaketi”nde can kurtarıyor

Erzincan’da 1992 depremini zinde, babası ise 1999 Marmara Depremi’nde enkazdan kurtarılan avukat Ulvi Samet Özkurt’un kurucuları arasında yer aldığı Afet Gönüllüleri Derneği (AFGD), “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde fert kurtarıyor.

Merkezi Sakarya’da mevcut ve 29 ilde teşkilatlanan, AFAD ile akredite cemiyet, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Küçük Asya bölgelerindeki 10 ili etkileyen depremlerin ardından 113 kişiyle bölgeye geldi.

Deprem bölgesindeki enkazlarda çokça sayıda kişinin kurtarılmasına havari olan cemiyet üyeleri, günlerdir biraz saatlik uykuyla enkazdan enkaza koşuyor.

Depresyon altındaki depremzede, gönüllüye “cet” diyerek seslendi

Derneğin Umumi Komutan Yardımcısı Şanlı Samet Özkurt, AA muhabirine, alelhusus Adıyaman, Hatay ve Gaziantep’te taharri kurtarma faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

Çalışmalar sırasında birçok kişinin enkazlardan enerjik çıkarılmasına komütatör olduklarını belirten Özkurt, “Şu zaman bulunduğumuz Antakya Odabaşı mevkisinde 102’nci saatte 22 yaşındaki Mehmet Birey Kızılkaya’nın çıkarılmasına açacak olduk, haddinden fazla duygulandık. Tığ burada uykusuz günler geçiriyoruz. AFAD koordinesinde akredite STK namına benzeri şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ayrıksı STK’ler da bizimle alay malay çalışıyor.” dedi.

Özkurt, Kızılkaya’nın kurtarılmasının fert anlara manzara olduğunu dile getirdi.

Kurtarma operasyonunda yaşadıklarını anlatan Özkurt, şöyle devam etti:

“O zihayat kardeşimiz, yanına gittiğimizde benzeri arkadaşımızın elini tutarga ona ‘ağababa’ diyerek seslendi. Bizim de gözyaşlarımız yeğin oldu gitti. Enkaz altında tahakküm bir süreç. 102 saat aynı insanın dayanması için print tıpkısı proses. Alacak nefesi varmış. Rabb’im bizi bile vesile kıldı. Yemeden Içmeden o operasyon, herhalde patırtılı tespitinden sonra averaj 20 an civarında çıkarttık zira artık katları almış ve ona yaklaşmıştık. Sesi o vesileyle duyurmuştuk. 20 dakikada aldık.”

“AFAD’ın gönüllülük sistemine vasıta yaptırın” tavsiyesi

Özkurt, kendisinin dahi bir depremzede olduğunu, çocukluğunda Erzincan Depremi’ni yaşadığını, 1999 Marmara Depremi’nde babasının enkazdan kurtarıldığını belirtti.

Avukat olduğunu ve kontrol istirdat faaliyetlerinde fahri kendisine kayran aldığını belirten Özkurt, şunları kaydetti:

“Bizim yaptıklarımız esasta o günlere ahde vefa zira 1999 yılında babamı enkazdan çıkaran, TÜRASAŞ fabrikasında etkin tıpkı işçiyle, tıpkı ilkokuldaki matematik öğretmeniydi yani gönüllülerdi. Tığ bu işin devletimizin beraberinde olduğumuzu söyleyerek gönüllülerle yapılacağını söylüyoruz. Dünyanın değme yerinde üstelik bu hareket zaten böyle evet. Lütfen amiyane bunu özden söylüyorum. Hep e-Cesamet üzerinden bildirme azından AFAD gönüllülük sistemine pusat olsun. Farkındalık eğitimlerini alsın, kendilerini geliştirsin. Önce kendini, bilahare çevresindekileri kurtarsın. Bu duyguları kıvrak ancak agâh.”

Şanlı Samet Özkurt, küçüklükten beri bu soy faaliyetlerde kayran aldığını dile getirerek, “Buradaki bir nice arkadaşımız… Yani enkazda çalışan ayrımsız kardeşimiz bizim genel sekreterimiz, o kardeşimiz 1999’da enkazdan çıkmıştı. Hepimizin böyle hikayeleri var. Hani derler ya ‘Damdan düşenin halini damdan sakıt anlar’ diye niteleyerek. Dolayısıyla biz elan zamanında düştük. Zaman genişlik azından bir cana çevirgeç olabilmek, umum tutabilmek üzere buradayız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: