Fındıklı’da Yargılanan Dirim Savunucularının Duruşması 25 Ocak’a Ertelendi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’nin Fındıklı ilçesinde 15 yıldır HES’ler ilkin tutmak amacıyla tabiat talanına alın sâdır yaşam savunucuları Hüseyin Enerjik, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş’ın yargılandıkları davanın 4. duruşması zaman Rize Alışveriş Adliyesi’nde yapıldı. Duruşma 25 Sülale Çarşamba gününe ertelendi. Duruşmaya çeşitli çevre örgütleri ile bazen siyasi parti temsilcileri katılarak bindi verdi.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde 15 yıldır HES’ler başta olmak için doğa talanına cebin sâdır yaşam savunucuları Hüseyin Enerjik, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş’ın yargılandıkları davanın 4. duruşması Iş Mıntıka 1.Asliye Ukubet Mahkemesi’nde yapıldı. Yaklaşık 5 zaman süren duruşmada bilge, dosyanın mütalaasının hazırlanması üzere savcılığa tebliğine karar verdi. Bu gerekçe ile duruşmanın 25 Familya 2023 tarihine ertelenmesine değişmeyen verildi.

“ARASINDA BİR HUSUS YOKKEN 5 DEFA ADLİYEYE GELDİK”

Adliye çıkışında açıklama fail Avni Ertaş, yargılananın 5 an sürdüğünü, duruşmanın 1 hafta sonraya ertelendiğini tabir ederek, “Umarım bu öğün değişmeyen duruşması olacak. Çünkü bu çıktı basit ceza alsak de almasak da tığ bire bir çeşit cezalandırılmış olduk. Beyninde tek öz bulunmayan amma 5 defa adliyeye mevrut olacağız. Şunu kemiksiz göstermek isterim iktidarı eline nâkil, gücü ele nâkil, yani keseri ele nâkil herkesi başlı zannediyor. Başlı üzere yakalamak istiyor. Biz bunlara alışığız. Ki ne derse desin tığ hayat alanlarımızı savunmaya korumaya, mücadeleye bitmeme edeceğiz” dedi.

Hüseyin Enerjik ise, “Duruşma erteliyor ancak hayat bitmeme ediyor. Yaşam alanlarımızı korumaya devam edelim. Biz mücadelemizi ertelemeyelim mücadelemizi, bize destek veren arkadaşlara teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: