Fındıkta verim ve kalite için hasat uyarısı

Giresun Kültür Odaları Eş Güdüm Kurulu Başkanı Abdullah Mecnunca, daldan düşmeden yapılan herhangi bir hasadın erken olduğuna özen çekerek hem randıman hem de konuşu açıdan yerden hasat yapılması gerektiğini söyledi.

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Müesses Başkanı Abdullah Delicesine, yerden hasat yapmamaları üstüne uyarılarda bulundu.

Giresun Tarım Odaları Eş Güdüm Oturmuş Başkanı Abdullah Delice yaptığı açıklamada, “Daldan toplanan fındıkta korkulu tıpkı rekolte ve kilogram kaybı oluyor. Hasatta ilk periferi sonradan orta ve efdal kesimler hasat yapar. Sahil kesimler içinse 14 Ağustos tarihi hasat üzere verildi fakat şuan fındığını toplayıp patoza verildiğini de görüyoruz. Olgunlaşmadan toplanan fındıklar hem randıman, hem alfatoksin için dayanç oluşturacağı kabilinden soylu erki olarak bile kaybı vardır. Fındıkta vaktinde hasat ve kurutma çok önemlidir. Üreticilerimiz acele ederek daldan fındığı daha yeşilken toplamaya başlıyor. Daldaki fındık olgunlaşmamıştır. Parçalanmamış kendisine olgunlaşması için yere düşmesi lazım. Yerden toplanan fındık bir zamanda maliyeti azaltır. Henüz bir iki zahmetle bundan sonra fındık toplanır. Bir birlikte olgunlaşmadan dalda toplanan fındık verim kaybına illet tamam. Olgunlaşmadığı için içi çürüyebilir ve bu dahi gür seçilmediğinde depolarda alfatoksine dayanak noktası oluştururuz. Bu nedenle fındıkta kurutma ve güzel bile oldukça önemlidir” dedi.

TMO fındık üreticilerine çiftçiliği öğretti

TMO’nun standartlarına bakarak de kurutmaya ve seçmeye ehemmiyet yöneltmek gerektiğini anlatım fail Delice, “Fındığı haşatından çuvallamaya büyüklüğünde standartlara uyarsak hiçbir üreticinin TMO’dan gabi döneceğine inanmıyorum. TMO bölgemizde fındık alımına başladığı günden beri fındık üreticilerimize çiftçiliği öğretti. Üreticilerimiz daha bilinçli fındık hasadı yapmakta ve kurutup seçmektedir. Bunu ferah fail üreticilerimizde hem henüz faziletli randımanlı yapıt elde etmekte hem birlikte TMO’ya fındığını verebilmektedir” diye konuştu. – GİRESUN

Share: