Fırçanın maneviyatına satı ayrımsız variyet

Kocaeli’dahi 38 yıldır cami duvarlarını çeşit işi kalıp sanatıyla bezeyen nakkaş Mahmut Zor, mesleğini büyük tıpkısı cansiparane sürdürüyor. 100’den fazla caminin duvarlarını suret sanatıyla süsleyici Mütekait, “Yaşım kaç olursa olsun gözüm gördükçe, yaslı tuttukça bu mesleğimi yapmaya bitmeme edeceğim” dedi.

Kocaeli’da yaşayan 57 yaşındaki bezekçi Mahmut Zor, 38 yıldır kalem işi kalıp sanatıyla camilerin bağırsak süslemelerini yapıyor. Mesleğiyle 19 yaşında tanışan Mütekait, zinde yaşından itibaren camilerin, mescitlerin duvarlarını balaban ayrımsız aşkla adeta dantel kadar işliyor. 38 yıldır 100’den çok camiyi soy işi biçim sanatıyla bezeyen zanaatkar, mesleğini özveriyle sürdürüyor.

“Hattatın eserini duvara aktarıyoruz”

Şimdilerde Bataklık ilçesinde mevcut Şehriyâr Cet Mescidinde çalışmalarına bitmeme eden Mahmut Tekaüt, “Esame-ül Hüsna yazısının hattatı Mahmut Atmaca hocadır. Benim yaptığım işin adı kalemkarlık, tıpkı zamanda bezekçi kendisine de anlatım ediliyor. Kusurlu namına hattat de deniliyor. Hattat, yazının kalıbını yazan zanaatkardır, biz ise hattatın eserini duvara aktarıyoruz” dedi.

“Gözüm gördükçe, üzücü tuttukça bu mesleğimi yapmaya bitmeme edeceğim”

Mesleğine 1984 yılında iri tıpkı merakla başladığını belirten Emekli, “Çıraklıkla başladım. O günden beri bile fırça elimden düşmedi. 38 yıldır bu meslekteyim ve 100’den aşkın camide çalıştım. İlk başladığımda 19 yaşında önder dil cambazı lisesi serencam sınıftaydım. İçinde bulunduğumuz bu bayağı mescitte 2 buçuk aydır çalışıyorum. Bazen insanlar mescide evet birlikte camilere gelince bu yaptıklarımızı yapıştırma zannediyorlarmış, elle yaptığımızı öğrenince haddinden fazla şaşırıyorlar. Çok antlaşma alan, çıdam müstelzim bir gelişim. Yaşım birçok olursa olsun gözüm gördükçe, feci tuttukça bu mesleğimi yapmaya devam edeceğim. Cenab-ı Hak lütfederse gözüm ve dram kuvvetli olursa esasen yaparım. Sanatın, insanı kendini dinleme ve kendini aşinalık fırsatı veren tıpkısı imkan olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. – KOCAELİ

Share: