Fransa’dan geldiği Elazığ’da Dindar oldu

Eşini kaybettikten sonraları Fransa’da faal Elazığlı komşularıyla Elazığ’a gelen Emile Zehnder, Türkiye’bile gördüğü temas ve beraberlikten muhit söz-i şahitlik getirerek Mutekit oldu.

Fransa’nın Strazburg kentine hayatiyetli Emile Zehnder, 9 ay evvel eşini kaybetmesinin ardından tıpkısı kentte kıvrak Elazığlı Enver ve Halide Kodat çiftine Türkiye’yi almak istediğini ve kendisini birlikte götürmelerini istedi. Bu teklifi vurdumduymaz çevirmeyen Enver ve Halide çifti, 85 yaşındaki Fransa vatandaşı Emile Zehnder’i da yanlarına alarak Türkiye’ye tatile getirdi. İlk ilkin İstanbul’üstelik tarihi mekanları gezdiren çift, elan sonraları memleketleri Elazığ’a geldi. Elazığ’üstelik gittiği seçme yerde yunak karşılanan Fransa vatandaşı Zehnder, benzeri sabahleyin uyandığında Fransa’dan birlikte geldiği Enver Kodat’a Islamlaşmak istediğini söyledi. İlk başta şaşıran Enver Kodat mutluluğu dile getirerek İl Müftülüğüne başvurdu. Müftülük binasında planlı ihtida merasiminin peşi sıra İl Müftü Vekili Özer Ahi, Emile’ye İslam’ın ana esasları ile ilgili bilgi verdi. Ardından şahitler huzurunda Söz-i Şehadet getirerek Dindar olan Emile, ‘Tehlikesiz’ ismini aldı. Mütedeyyin olduğu için mutlu olduğunu tamlayan Tehlikesiz Zehnder, İslam dinine yıpranmamış geçtiğini elan öğrenecek çok şeyi olduğunu belirtti.

İlkbaharda Türkiye’ye geldiğini kaydeden Emniyetli Zehnder, “Eşim öldükten bilahare Müslümanlarda ‘birimizin hepimiz’ üzere olduğuna seçme gittiğim yerde açık yüreklilikle karşılaştım. Ondan çevre de Dindar olmayı yeğleme ettim. Önceden çok düşünüm sahibi değildim. Eşim ahiret yolculuğu ettikten sonraları komşularımla henüz çok sıra geçirmeye başladım. Onlar de bana haddinden fazla destek verdi. imdi Müslümanlığı çıktı aktarmak istedim. Fransa’birlikte Türklerin birbirine desteğinin olması da beni çokça etkiledi. Hak Dini henüz merhametli bir kült. İslam dinine yıpranmamış geçtim. adım adım öğreniyorum daha öğreneceğim haddinden fazla şey var. Giderek daha çok bilgileneceğim. Türkiye üzerine daim iyice şeyler söyleyebilirim” dedi. – ELAZIĞ

Share: