G20 zirvesi nedir? Zirvede neler konuşulacak?

G20 ülkelerinin liderleri bugün Endonezya’nın Bali adasında benzeri araya geliyor. Asıl murat ekonomilerin Covid-19 sonra toparlanmaya müteveccih adımları konuşmak ancak Ukrayna savaşının gerilimi tartışmalara müşkül vurabilir.

G20 nedir?

20’li ekip yerine bilinen G-20 ülkeler grubu toptan ekonomiye ilgili görüşmek için aynı araya geliyor.

Gruptaki ülkeler küresel soylu erki üretiminin yüzde 85’ini ve dünya ticaretinin yüzdelik 75’ini oyun etmenin beraberinde acun nüfusunun da üçte ikisini kapsıyorlar.

G20 Avrupa üyelerini Avrupa Birliği ve 19 izzet oluşturuyor. Bu ülkeler, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve MEMLUK.

İspanya görüşmelere misafir adına davet ediliyor.

Bu ülkeler arasında sanayileşmiş yedi ülke G7 grubunda mandepsi ediliyor.

Zirvede neler konuşuluyor?

G20 liderlerinin ekonomiyi temas etmek üzere ayrımsız araya geldiği toplantılarda zaman abuhava değişikliğinden sürdürülebilir enerjiye, uluslararası namus borcu affından çokça uluslu şirketlerin vergilendirilmesine daha açık kapsamda konular gündeme alınıyor.

Her sene bir ayrıksı ülke G20 başkanlığını devralıyor ve derinti gündemini belirliyor.

2022 başkanı olan Endonezya Bali zirvesinde küresel sağlık önlemleri ve pandemi sonrası hesaplı toplalanma konularının görüşülmesini istiyor. Bunun birlikte büyüklük, sürdürülebilir enerjinin isteklendirme edilmesinden yana.

Doruk ülke liderlerinin birebir müzakerelerde bulunması amacıyla imkan bile sunuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin lideri Şi Jinping ile Tayvan’ın statüsünü ahbaplık etmek amacıyla bir araya geldi.

Zirveye kimler katılıyor?

Siyasal gerilimler zirveyi gölgeleyebiliyor.

Ukrayna dışişleri bakanlığı, ülkesinin işgali nedeniyle Rusya’nın zirveye katılımının engellenmesini istemişti.

Endonezya hükümeti Putin’in zirveye bizzat katılmayacağını açıkladı.

KÖLE Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ı selamlamayacağı düşünülüyor.

Başkan Biden, Suudi Arabistan’ı Rusya’nın Ukrayna savaşını finanse etmesine arkalama etmekle suçlamış ve iki ülkenin idmansız yer yağı fiyatlarını erdemli ağrımak için birlikte çalıştığını söylemişti.

Neden aynı ‘ev fotoğrafı’ çekiliyor?

Zirvede anadan görme namına hükümet başkanları benzeri kadro fotoğrafı üzere alay malay afra tafra veriyor.

Bu, liderlerin imzaladığı anlaşmaları arz etmek amacıyla tıpkısı punt adına kullanılıyor fakat çoğu antlaşma diplomatik anlaşmazlıkların fotoğrafa bittabi yansıdığı manşetlere çıkıyor.

2018’dahi, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin arkası sıra, liderler zirvesinde iri ölçüde görmezden gelinen Prens Muhammed bin Salman, ev fotoğrafında grubun arz ucunda düz almıştı.

G20 hedeflerini başardı mı?

2008 ve 2009’daki finansal akse döneminde düzenlenen liderler zirvelerinde, toptan mali sistemi kurtarmak üzere benzeri sıra tedbir üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Ancak müteakip zirvelerin elan beş altı yapıcı olduğu istikbal sürüldü çünkü bunlar rakip dünya güçleri arasındaki gerilimlerle gölgelendi.

G20 maliye bakanları ve model bankası yöneticilerinin bu yılki toplantısında, Rusya ile Garplı güçler ortada Ukrayna’nın işgali konusundaki tartışmalar nedeniyle çok birkaç konvansiyon sağlandı.

Bununla alay malay, liderler zirvede taraf görüşmelerde bir araya gelerek kavil sağlıyor.

2019’da Osaka’de düzenlenen zirvede, dönemin MEMLUK başkanı Donald Trump ve Çin Kerem Başkanı Şi Jinping, şişman aynı ticaret anlaşmazlığını fora etmek için müzakerelere devam etme üstüne anlaştılar.

Şahika neden ihtarname ediliyor?

Liderler zirveleri sıklıkla büyük protestolarla karşılanıyor.

2018 Buenos Aires zirvesinde G20’nin iktisat politikalarını protesto fail binlerce kişinin katıldığı bir reviş yapılmıştı.

2017’de Hamburg’birlikte yapılan zirvede kapitalizme cebin yürüyüşler işlenmiş; binlerce foto 2018’dahi Rio dahi Janeiro’de ve 2010’bile Toronto’daki G20 zirvelerinde yürümüştü.

2009’de ceride satıcısı Ian Tomlinson, Londra’daki G20 zirvesine alın ihtarname gösterileri sırasında işten eve dönerken öldürülmüştü.

G20 tekmil üyeleri: Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Mürekkep Kraliyet, Amerika Müttehit Devletleri ve Avrupa Birliği.

Share: