Gamze Atmaca İlgezdi: Erzurum’da Etkin Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Büyüklüğünde Temas Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, karşı teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye katkı sunan cemi hemşerilerimin başımızın üstünde yerleri var. Alelhusus hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’da aktif hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana büyüklüğünde seçkin şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi başöğretmen bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında tamlık bu mesail, sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. Özlük toprağımızı kendimiz işleyip, hep alay malay güneşli iyice günler göreceğiz” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’dahi temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin peşi sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Ziyalı Özer, Sezgin Tanrıkulu, Kip İlhan ve Büyük Fazıl Etçi, Toplumsal Politikalardan Mesul Komutan Yardımcısı Gencay Cidal, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger dahi katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti üzerine değerlendirmelerde kâin İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Güzeşte yıl haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Sonuç olarak da bu yıl mayıs ayında geldim. İl başkanımız, eş ve deneyimsizlik kolları başkanımız, kaymakamlık başkanımız, el ve ilçe yöneticilerimizle seçme hazırlıkları ile ilgilendiren çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Ilkgüz’birlikte, CHP’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni siper andımızı içtenlikle gine ettik. Atatürk’ün ilkelerinden taviz vermeden, halkımız ve ülkemiz amacıyla azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Eylül ayında Erzurum amacıyla da mefret aynı yıl dönümü bulunuyor. 6 Eylül 1939’üstelik ilk kez tren, Erzurum Garı’na girmişti. O zaman 40 binden aşkın hemşerim, istasyonda hep, ‘Yaşasın İnönü, yaşasın Cumhuriyet’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı takatli günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 sene geçti. Ne efsus ki Erzurum, türe ettiği hızlı trene kavuşamadı.

“YEGÂNE KAYIRICI REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN EL ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden cumhurbaşkanı tutmak için fikir isterken ‘Erzurum’u aceleci tren ağına bağlayacağız. Bu kocaman projenin birlikte rastgele aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o hızlı katar? Hangi yazık ki bugün Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Tek herif rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan umum ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla mezkûr değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u alay malay kuracağız. Ağrı varsa derman bile Cumhuriyet Umum Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın yaşam tarzına engelleme edilmesinin karşısında durarak adamakıllı, umutlu Türkiye’ye eskimemiş bire bir iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ DOĞRULUK ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde çetin ayrımsız say yürütüyoruz. Mukaddema Erzurum’un dahi aralarında bulunduğu bazen illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna kadar açılıyor demincek. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu görünmek için projelerimizi anlatıyoruz. Beş Altı kaldı. Biraz sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem bile bilcümle Türkiye’nin bütün sorunlarını alay malay alay malay, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet’in asıl taşlarının atıldığı yeryüzü büyük illerimizden birisidir. Bu ilimizi adalet ettiği yere vermek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü aynı hemşeriniz, benzeri kardeşiniz namına söylüyorum. Kadim tarihi olan bire bir şehrimiz Erzurum’bile çalmadık konu bırakmadık, bırakmayacağız bile. 99. bünye yıl dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Erzurum milletvekilliği yaptı. Milli iradenin önceki söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim site Erzurum’un hem ego hem birlikte partimizde çok özel, büyük tıpkısı yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, BAĞAN BEDELLİ KIRMIZI SÜT VERECEĞİZ”

Sayın Umumi Başbuğ’ımızın bile anlatım ettiği kadar çiftçilerin Ekincilik Kredi Kooperatifleri’nden veya bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Ekincilik ürünlerinin, hayvanların ev dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Dikici, tek devir ektiğinden, ürettiğinden zarar etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, düşük bedelci kırmızı motorin vereceğiz. Ekinci ürününü satamazsa kişmiri aktarılma dostu TMO ürünü takanak.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A BÜYÜKLÜĞÜNDE 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum ki bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maatteessüf bugüne büyüklüğünde kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, görmüş geçirmiş kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza eş oluyor. Gelişigüzel dertlerimize hal bulmaya, sorunları tespit etmeye çalışıyor. Türkiye’dahi aylakçılık, fukaralık sorunu, bildirme majör sıkıntılardan birisi yerine seçme gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında parçalanmamış bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi için savaş vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a büyüklüğünde 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Bugün Türkiye’da 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum ki Erzurum 62’nci tam. Türkiye’nin yer mefret büyük şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı kesinlikle doğruluk etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum geçmiş 10’üstelik olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu pir coğrafyada beher yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun üzere her bir ilimizle ilişik koca projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı gibi illerimizde özellikle hayvancılık ve tarım çokça muhteşem. Bu illerimiz büyüyecek kim Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede yaklaşık 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır değme geçen dönme büyüyen işsizliğe birlikte bu vesileyle çıkar yol bulacağız.

“ÜRETİMİN DUYGUSAL DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzde 80’inin sözleşme kaynağı tarım ve hayvancılık. Maatteessüf ne ekincilik ne bile hayvancılık eksik. Sonsuz göç veren bir el haline gelmiş Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Kavşak ve Hınıs, tarım arazilerinin yer alçak olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz ilkin atılmak amacıyla bölgede ateş parçası yurttaşlarımız car-el ayakta duruyor. Bir Tane geçim kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan tarım ve hayvancılığı baştan canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu bayrı şehrimizi siyasal çekişmelerin kaderine bırakamayız. Zihayat isim bakımından Türkiye’bile 11. sırada mevcut Erzurum’birlikte durumunda üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla çalışmalarımızı büyük bire bir titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın geçim kaynaklarını esasen hayata geçireceğiz. Alelhusus kış turizmi için koskocaman destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin yeryüzü şanlı kayak merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada bulunan 41 eke kayak merkezi ortada 18’inci tam. Sebep Palandöken evvel 5’te değil? 12 ayın kestirmece 6 ayı karla ciltli olan bu kadim coğrafyamızda turizmi ihya etmek amacıyla projeleri paydaşlarla birlikte hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziksel ve sosyal altyapısı yıllardır ihmal edilmiş. Hem kültürel hem birlikte toplumsal çöküntü Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın çevrilmiş transit ticaret şehirlerinden biri olan Erzurum’üstelik faziletkâr çabuk tren, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Erzurumlu bire bir kardeşiniz namına, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya bitmeme edeceğim.”

Share: