Gana’daki Marburg humması salgını sona erdi

Gana Afiyet Hizmetlerinden yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün yönergelerinin strateji edildiği ve bu nedenle ülkedeki Marburg humması salgının sona erdiği belirtildi.

Açıklamada, ülkede 4 Temmuz’birlikte evvel Marburg humması vakasının doğruladığı anlatım edilerek, o zamandan beri 3 kişide virüsün tayin edildiği, 2 kişinin da virüsten hayatını kaybettiği kaydedildi.

Virüs zımnında 4 bölgede 198 kişinin karantinaya alındığı ve bunlardan 118’inin 21 günce karantina sürecini tamamlayarak taburcu edildiği dökme açıklamada, “Kalanları halen takip ediliyor ve hiçbirinde emare rastlanmadı.” ifadesine kayran verildi.

Gana’nın Ashanti bölgesinde orak ayı başında hayatını kaybeden 2 kişide Marburg humması tayin edilmişti. Salgının doğrulanması için Senegal’deki ayrımsız laboratuvara kat sayı gönderilmiş, son zait çıkmıştı.

DSÖ kriterlerine bakarak, salgının bittiğinin zar edilebilmesi amacıyla bölgede 42 dönme süresince kullanılmamış bire bir vakaya rastlanmaması gerekiyor.

Ölüm oranı yüzde 90’a çıkabiliyor

Ebolanın yakın akraba türü olduğu belirtilen Marburg virüsü, ilk kez 1967’üstelik Almanya’nın Marburg kentindeki tıpkısı laboratuvarda tespit edildi.

Meyve yarasaları tarafından bulaşıcı Marburg humması, insanlar ortada de enfekte kişilerin cisim sıvıları yahut teması vasıtasıyla yayılıyor. Enfekte kişilerde faziletli dokunaklı, kötü kelle ağrısı, halsizlik, gaseyan üzere belirtiler aniden ortaya çıkıyor ve bir nice hastada 7 günde çığlık hemorajik belirtiler gelişiyor.

Aşısı evet dahi özel tıpkı tedavisi olmayan Marburg hummasında ölüm oranı ise yüzdelik 23 ile yüzdelik 90 arasında değişiyor.

Angola’de 2005’te yaşanan Marburg humması salgınında, virüsün bulaştığı 252 kişinin yüzde 90’ı hayatını kaybetmişti.

Günindi Afrika ülkesi Sierra Leone’de 2018’dahi tıpkısı yarasada virüse rastlansa da insanlar beyninde vaka kayda geçmemişti.

Gana’bile aynı bebek Marburg hummasından öldü

 

Gana’de “Marburg humması” salgını ilan edildi

 

Share: