Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’da Diyanet’e sadık kurumlarda yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’da, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı hareket birliğiyle “Zelzele Anı, Çök Al Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki Hoşgör Kur’an Kursu’nda düzenlenen tatbikatta, Vali Davut Gül ve öğrenciler, deprem andaç, boşaltma ve toplantı alanı uygulaması yaptı.

Kilis

Kilis’te Mehmet Girgin Leyli Kur’an Kursu’nda yapılan tatbikata, Ilbay Recep Soytürk, İl Müftüsü Abdurrahman Mecnunca, AFAD İl Müdürü Amaç Bilgelik ile kurs müzakereci ve öğrencileri katıldı.

Senaryo gereği katılımcılar, “çök, desise, tutun” yöntemini uyguladı, yegâne mesafe halinde içtima alanına gelerek tatbikatı tamamladı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’daki manevra, 605 Kur’an kursunda 16 bin 434 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Müftülüğünden yapılan açıklamaya bakarak, Haliliye Kur’an Kursu ve Yetişek Merkezi’nde planlı “Yer Sarsıntısı Ajanda ve Boşaltma” tatbikatında, itfaiye, sağlık, AFAD ve UMKE ekipleri hazır bulundu.

Binalarda bulunan öğrenciler “çök, künde, tutun” uygulaması yaptı, ardından AFAD, UMKE ve afiyet ekiplerinin eşliğinde boşaltma gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Ramazan Tolan, tatbikatın haddinden fazla cesim olduğunu belirterek hareket çabucak ve sonrasında elbet davranılması gerektiğinin dirimsel önem taşıdığını kaydetti.

Share: