Genişlik acı arkalama: Uran esnafı yer sarsıntısı bölgesine 200 tabut gönderdi

Sunma dağ yardım: Uran esnafı hareket bölgesine 200 tabut gönderdi

TRABZON – Kahramanmaraş merkezli iki nazik depremin ardından seferber olan Trabzon’un Of ilçesinde mevcut uran sitesinde elektrikçisinden motosiklet ustasına, kaportacısından marangozunu kadar bütün esnaf birleşerek yaptıkları 200 tabutu hareket bölgelerine gönderdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem sonrası kamu Türkiye’de olduğu kabil Trabzon’birlikte dahi vatandaşlar seferber oldu. Trabzon’un Of ilçesindeki uran sitesinde motosiklet ustasından elektrikçisine, marangozundan kaporta ustası büyüklüğünde bilcümle esnaf toplanarak tabut yapmaya başladı. 2 dolaşma boyunca aralıksız müteharrik endüstri esnafı yaptıkları 200 tabutu zelzele bölgelerine gönderdi.

Hep beraber ahali ele vererek imamkayığı yaptıklarını tamlayan hayatiyet ustası Şayan Özkan, “Geri akşam ezanı bire bir kısmını göndermiştik bugünde köylü kalan kısmını gönderiyoruz. Üzgünüz. Nazik tıpkı keder. Tanrı hepsine yağmur eylesin. Tabutları gönderdikten sonraları dükkanı kapatıp bizde Adıyaman’a gideceğiz. Kumanyalarımızı araçlarımıza yükledik yardıma gideceğiz” dedi.

“Depremden evvel tabuta kimse yanaşmıyordu; Sistem korkuyordu şimdi cümle yardım ediyor”

Marangoz ustası Ferit Dağtekin ise, 2 gündür herkesin imamkayığı yazmak amacıyla arkalama ettiğini dile getirerek, “2 bölüm önce belediye başkanımız ile mülakat baştık. Yemeden Içmeden Of ilçesi yerine 200 devam tabut yapmamız gerektiğini söylediler. 2 gündür motor ustasından, elektricisine, marangozundan eli çekiç tutan hep geldi imamkayığı yapmaya başladık. Bu kabilinden süreçlerde bağlantı ve el birliği balaban. Serencam arabamızı yolluyoruz. Elimizden geldiği kadar depremzedelere bir katkı olsun diye niteleyerek göndereceğiz. Tekrar tabut ihtiyacı olursa gene yapıp göndereceğiz. Depremden önce tabuta kimse yanaşmıyordu. Tümce korkuyordu. 2 gündür bütün imamkayığı düzenlemek için yardım ediyor. Tırsmak yok çünkü insanın duyguları bitti. Tabuta görünce kaçan arkadaşımız vardı ama demin anca oldu kim o üstelik gelip bize yardım etti. Benim elimden hangi gelir diyerek düşünüyor. Hep bir tane yürek oldu. Bu incitici hepimizin. Allahü teala böyle felaketleri ülkemize yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Share: