Gerektiğinde kendilerini müdafaa etmek düşüncesi bu spora yönlendirdi

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki ruhlu 17 yaşlarında iki ortaöğretim öğrencileri Sude Yalnıç ve Medih Bahadır, ayrımsız müddet geçmiş başladıkları kick boks sporunda her geçen çağ kendilerini biraz daha geliştirirken, bu spora başlamada kadına taciz ve güç olayları ile ilgilendiren sâdır haberlerden etkilendiklerini anlattılar.

Bozüyük ilçesinde, Uzakdoğu sporu olan ve belli kavait çerçevesinde çifte, baskı ve diz tekniklerinin kullanıldığı defans ve hareketli sporu kendisine aşina kick boksa bayanlarda rabıta gösteriyor. 17 yaşlarında iki ortaöğretim öğrencisi Sude Yalnıç ve Medih Bahadır ünlü 2 yoldaş, kadına taciz ve güç haberlerinden etkilenerek kick boksa başladılar. İkili spor salonunda yaptıkları antrenmanlar ile kendilerini seçme sabık dönem geliştiriyorlar.

“Bu spora yönelmem çocukken kadına taciz ve hız olayları ile ilişik sâdır duyum beni çok etkiledi”

Kick boks sporunun hayatına çokça şeylerin kattığını tamlayan Sude Yalnıç, müsabakalara katılarak Türkiye ve Dünya şampiyonası olmayı hedeflediğini söyledi. Bala yaşlarında haberlerde gördüğü taciz ve kadınlara momentum olaylarının kendisini çokça etkilediğini anlatan Yanlıç, “Çocukken kadına taciz ve takat olayları ile ilgilendiren çıkan istihbarat beni çok etkiledi. Birkaç sene sonrada mahallede gördüğüm kadına hüküm olayı beni çokça etkilemişti ve bu yüzden bu spora başladım. Ailem çokça olumlu karşıladı. Benim kararlarımı destekleyen tıpkısı eş olduğu için çokça tıpkı yüklülük yaşamadım. Çevremdekilerden de müspet tepkiler aldım. Alelhusus kadın kendisine bu sporu seçmem adamakıllı tepkiler oldu. Hedefim Türkiye ve Acun şampiyonu kalkışmak. Bu spor hayatıma çok şeyler kattı. Toplumsal hayatıma dahi etkiler yaptı. Ben bu spora okula giderken başlamıştım ve derslerimde çokça sunturlu olumlar sonuçlar oldu” dedi.

” Amerikan güreşleri izledim onun birlikte filmleri izledim, filmlerdeki hareketler çok ilgimi çekti”

Filmlerindeki dövüş hareketlerinden muhit bu spora rabıta duyduğunu anlatım fail Övgü Bahadır ise şöyle konuştu;

“İlk ilk Amerikan güreşleri izledim, onun birlikte filmleri izledim. Filmlerdeki hareketler çokça ilgimi çekti. Ayrıca serencam zamanlarda kadına sürat olayı arttıkça bu spora ilgim ve alakam daha de arttı. Kendimde savunma gereği duydum. Aileme söylediğimde hiç zehir reaksiyon almadım. çıktı desteklediler. Çevremdeki herkesten olumlu tepkiler aldım. Öncelikle hayata alın özgüvenim ve motivasyonum arttı. Bunun beraberinde elan aceleci tefekkür ve reflekslerim gelişti. Bayanların sargı ve alakaları varsa banko katılmalarına öneririm” dedi.

“Kızlarım evvel geldikleri devir gözlerinde bir ışıntı gördüm”

İki kız öğrencinin bu spora alın çokça hevesli olduğunu aktaran Kick Boks Antrenörü Naci Mercan Balığı da, “Ayrıntılı senelerdir çalıştırıcılık yapıyorum. O yüzden bire bir çocuğun bu işi istekle mi yahut iş olsun diyerek mi geldiğini yüzünden anlayabiliyoruz. Kızlarım ilk geldikleri ant gözlerinde bire bir parıltı gördüm. Bunları süfli ika isteklerini birlikte ayırt ettim. Benim birlikte filhakika eğitmen yerine böyle tamahkâr gelenlere ayrı bire bir zaafım var. Bunları aldım ve değerlendirdim. Kıytırık muvaffakiyetli oldular. İlk maçlarında istedikleri performansı elde ettiler” diye niteleyerek konuştu. – BİLECİKShare: