Giresun’un ilçelerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Giresun’un Güce, Yağlıdere ve Espiye ilçelerinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Güce Çokça Programlı Rum Lisesi bahçesinde planlı tören, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam İbrahim Zahid Ahat ile Belediye Reisi Aytekin Boduroğlu, mektepli ve vatandaşları selamladı.

Kaymakam Ahat, Cumhuriyet Altını Bayramı’nın kutlandığı bugünün Türk milletine hükmetmeye ve köle etmeye müteharrik kuvvetlere, bilcümle dünyanın gözü uğrunda kayran okunduğu günün yıl dönümü olduğunu söyledi.

Törende, öğrenciler koşma ve kâtiplik okudu, şarkılar söyledi. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ise ödülleri verildi.

Kutlama programı, argıt töreninin arkası sıra sona erdi.

Yağlıdere

Yağlıdere’deki tören, Yağlıdere Küçük Asya Lisesi Konuşma Salonunda yapıldı.

İlçe Milli Yetişek Müdürü Hasan Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99 almanak öyküsünün tıpkı başarı ve temeddün öyküsü olduğunu belirtti.

Törende öğrenciler şiirler okudu.

Espiye

Espiye’de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulan törende, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Halk pazarı alanında devam fail törende İlçe Kaymakamı Taner Tengir ve Şehremini Mustafa Karadere halkın bayramını kutladı.

Kaymakam Tengir, “Cumhuriyet, birlik münasebetsiz şartlara ve imkansızlıklara rağmen vatan, özgürlük, istiklal ve istiklal aşkıyla milletimizin, antagonist işgalinden kurtulup bağımsızlığa ittihat etmek üzere kararlılıkla ve azimle canını ve tamlık varlığını koyarak giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği zaferin adıdır.” diyerek konuştu.

Şiirlerin okunduğu törende umum oyunları, piyes ve oratoryo gösterileri sunuldu.

Share: