Girlen Balıkçı Barınağı projesinde imzalar atıldı, yer teslimi yapıldı

İzmir Seferihisarlı balıkçıların mufassal süredir heyecanla beklediği Girlen Balıkçı Barınağı projesi üzere, ihaleyi kazanan ortaklık ile Iblağ ve Altyapı Bakanlığı 3. Kesim Müdürlüğü beyninde kavil imzalanarak kayran teslimi yapıldı. Konu ile ait bilgiler veren YANLIŞSIZ Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Kültürlü, Teos Marina’nın genişlemesine karşı çıkan Sığacıklı balıkçılara ilişkin teknelerin tahaffuz ihtiyacını karşılayacak proje amacıyla, çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü söyledi.

İzmir’in Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi’nde, kâin balıkçı barınağının kapasitesinin güçlükle kalması zımnında kıygınlık etkili Sığacıklı balıkçıların melce sorunu sonuç buluyor.

Balıkçıların talepleri üstüne girişimlerde mevcut DÜRÜST Tümen Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Vazıh’ın görüşmeleri sonrasında, envestisman planına alınan ve 12 Ekim’da proje ihalesine çıkan Girlen Balıkçı Barınağı projesinde imzalar atıldı.

“Balıkçı barınağı projesinde süreç çıktı sona geldi, imzalar atıldı, düzlük teslimi yapıldı”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı 3. Havza Müdürlüğü ve ihaleyi kazanan müşareket beyninde sözleşmenin imzalanmasının peşi sıra, saha teslimi üstelik yapıldı.

Laf ile ilgili brifing özne Başbuğ Ahmet Aydınlık, “Sığacık’ta ekmeğini denizden çıkaran balıkçılarımızın mağduriyetini koparmak onlara mıhlı ve bakir bire bir balıkçı barınağı sunmak önceliklerimizden biriydi. Balıkçılarımızın tıpkısı melce ihtiyacı varken Teos Marina’nın genişleme talebine yakınlarında tıpkı tepkileri vardı. DÜRÜST Tümen İzmir Milletvekilimiz Mahmut Atilla Kayaç ile gerçekleştirdiğimiz ziyarette balıkçılarımızla alay malay itirazlarını benzeri dahi vekilimize dile getirmişlerdi. Vekilimiz ile Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, bu konudaki destekleri sayesinde bu sevgili de ortadan kalktı hakeza tıpkısı özdek gerçekleşmeyecek. Balıkçı barınağı projesinde de proses bundan sonra sona geldi, imzalar atıldı, yer teslimi yapıldı. Zaruri hazırlıklar tamamlandıktan sonra yapımına başlanacak” diye konuştu.

Çalışmaları inceden inceye yürütülen 100 mıntıka kapasiteli Girlen Balıkçı Barınağı için yetkili şirketin ve bakanlığın çalışmaları sürerken, AK Fırka Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydınlık, sürecin yeryüzü başından beri Sığacıklı balıkçıların sorunlarını arz hızlı ve yeryüzü sağlıklı şekilde nakız motivasyonu ile akıntı ettiklerini dile getirdi.

“Alargada balıkçı teknesi kalmayacak”

Başkan Ahmet Okumuş, “Bulunan durumda balıkçılarımız mecburen alargada bekliyor. Sığacıklı balıkçılarımız ve volta teknesi esnafımızla müzakere halinde Girlen Balıkçı Barınağı projesini izleme etmeye bitmeme ediyoruz. İhtiyacı gelecek noktasında mahdut küsurat barınağa ek tıpkısı melce ihtiyacı olduğu 2020 yılında gerçekleşen tsunami felaketinde hangi büyüklüğünde oylumlu olduğunu hepimiz gördük. It Canlı haddinden fazla tekne bu afette engel gördü. Bununla ait çalışmalarımızı yaptık ve sonuçta proje yatırım planına alıp birden ilerlemeye başladı. İhalesi tamamlanan projenin demin kayran teslimi de yapıldı imdi balıkçılarımız çok henüz bayındır şartlarda melce ihtiyacını karşılayacak. Sığacık’birlikte alargada balıkçı teknesi kalmayacak” diye niteleyerek konuştu.

Teos Marina’nın genişleme planı iptal

Öte yandan Sığacık’ta kâin Teos Marina’nın genişletilmesi planlanmış, buna hem bölge halkı hem dahi siyasiler alın çıkmıştı.

AK Tümen Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Işıklı bile, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı 3. Kesim Müdürlüğü ile görüşmeler yapıp, marinanın genişlemesinin bölge halkı ve bölgedeki balıkçılar amacıyla olumsuz sonuçlar doğuracağını anlattı.

Yapılan değerlendirmeler ışığında sevindiren haberi Seferihisarlılar ile paylaşan Başkan Işıklı, “Bizim çalışmalarımızda önceliğimiz değme ant hemşehrilerimizin mutlulukla ve huzurla yaşayacakları aynı Seferihisar. Bakanlığımızın ilişkin birimleriyle yaptığımız görüşmelerde kendileri dahi bizi desteklediler ve Teos Marina’nın genişleme projesini reddettiler. Hemşehrilerimiz müsterih olsunlar tığ Seferihisarlılara uymazlık verecek temas şeyin karşısındayız” ifadelerini kullandı. – İZMİR

Share: