Göklere düz okuyan Bahir Gelgel Komutanlığı’nın bir tane kadın pilotu

Ispartalı bir ailenin biricik çocuğu olan Hatice Yeşiltaş, ailesinin yönlendirmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne girmeyi yeğleme fail Yeşiltaş, Kocaeli Kartepe’deki Bahir Çekicilik Komutanlığı’nın tek avrat pilotu adına görevine devam ediyor.

Deniz Harp Okulu’ndan 2011 yılında mezun olmasının ardından Armada Komutanlığı’nın flaş gemilerinden TCG Gelibolu’bile silah elektronik subaylığı ve atış arama subaylığı görevlerinde bulundu.

Daha sonradan 2014’te pilotluk eğitimi için başvurduğu sınavları ve mülakatları başarıyla güzeşte Yeşiltaş, 8 yıldır Deniz Hava Komutanlığı’nın Seahawk tipi helikopter kullanan yegâne eş pilotu yerine yurt sevgisiyle görevini ödeme ediyor.

AİLEM LEŞKER OLMAMI İSTİYORDU

351. Deniz Helikopter Kehle Komutanlığı’nda işyar Bahir Yüzbaşı Hatice Yeşiltaş (34), ailesinin küçüklüğünden beri çeri olmasını istediğini belirterek bu sayede oldukça yaşlarda mesleğe bent duymaya başladığını anlattı.

Yeşiltaş, “Küçüklüğümden beri ego annemin ağzından, eksantrik ayrımsız patika duymadım. Annem, ‘Leşker olacaksın, vatan, millet üzere çalışacaksın’ dedi. Ego dahi bu yolda eğitimime ve görevime başladım” diye konuştu.

Bahir Albeni Komutanlığı’nın önceki ve tek Seahawk SH-70 kadın pilotu olduğunu dile getiren Yeşiltaş, “Benden sonraları geleceklere emsal olmak üzere elimden geleni yapıyorum. Bizim eğitimlerde yalnız uçuşlarımız oluyordu. Bekâr uçuşlarda duygu inanılmazdı. Henüz bilahare Bahir Albeni Komutanlığı’na geldikten sonradan Seahawk ile uçmaya başladım ve gemilerle göreve çıktım. Birçok mevki gördüm, bir nice denizde bayrağımızı dalgalandırdık gemilerimizle alay malay. Bunlar emniyetsiz güzelce şeyler” ifadesini kullandı.

Hatice Yeşiltaş, katıldığı kâh görevler neticesinde ailesinden aylarca ırak kaldığını ve bu duruma alıştığını dile getirerek 22 Mart-1 Haziran tarihlerinde TCG Barbaros ile 70 bölüm Gün Doğusu Akdeniz’birlikte bulunduklarını aktardı.

Pilot girmek talip gençlere azimle çalışmalarını referans fail Yeşiltaş, “Karı-eş tek ayrıcalığımız namevcut. Bu yolda çapmak amacıyla aynı fedakarlıkları, ayrımsız özveren çalışmaları hepimiz yaptık. herhangi bir zorluğumuz bulunmayan. Bu üniformayı giydikten bilahare hepimiz askeriz, sunma iyiyi sakıncasız şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hemcinslerimin uçman kendisine Deniz Albeni Komutanlığı’nda saha almalarını çok isterim. Onlara bereketli ayrımsız emsal olmak için de çalışıyorum” diyerek konuştu. 

Olay Türk karı pilotlar

 

İnternet fenomenine dönüşen kadın uçucu

 

Dev uçağın geçmiş Türk kadın pilotu

 

Karı pilotdan Cumhuriyet Altını Bayramı’na hususi gösteri

 

Share: