görmez Mizgin, halter ve judoda Türkiye şampiyonu oldu

Diyarbakır’de apartman görevlisi babasına işlerinde bindi olan anadan doğma âmâ 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Merkez Kayapınar ilçesinde faal 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzde 53 müşahede engeliyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu dönemde judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sakıncasız Erdoğan marifetiyle keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan mezun olduktan sonraları engeli nedeniyle yaşadığı zorluklardan ufuk kendisini eve kapattı.

Lise eğitimine alarga devam fail bu süreçte apartman görevlisi babasına işlerinde yardımcı adına savuşturmak dağıtan, çatı ve siteyi temizleyen, çöp toplayan Ağahatun, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğüne merbut spor tesislerindeki antrenmanlarını de aksatmadı.

2019’dahi Karaman’dahi düzenlenen Türkiye Rüyet Engelliler Judo Şampiyonası’nda genç kadınlar zait 70 kiloda zer madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu başarıyla arı güveni arttı.

İlgi duyduğu halterde de kendini geliştirmeye başlayan taze sporcu, 29-31 Orak Ayı 2022’üstelik planlı Türkiye Müşahede Engelliler Halter Şampiyonası’nda taze kadınlar 70 kiloda değerli madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“Dünyam sporla aydınlandı”

Mizgin Zilan Ağahatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporla ilgilenmeden geçmiş mukavemetli kimseyle konuşmadığını belirterek, arkadaşı olmadığını bütün yegâne başına antlaşma geçirdiğini söyledi.

Günahsız güveninin olmadığını, içine kapanık yaşadığını dile getiren Ağahatun, “Ailemle birlikte tabiiyet yoktu. Sporla tanıştıktan sonra hayatım bambaşka oldu. Sili güvenim arttı, familya bağlarım gelişti. Benzeri şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı.” dedi.

Ağahatun, madalya kazandığında çevresindekilerin namına bakış açısının değiştiğini anlatarak, tıpkı şeyler başarabildiğini hem kendisinin hem dahi çevresindekilerin gördüğünü ifade etti.

Herkesin kendisini kutlama ettiğini dile getiren Ağahatun, şunları söyledi:

“Ailemin verdiği desteği kimse vermedi. Bu başarılardan sonra lüp içinden hiç çıkmayan, takkadak babama arkalama fail ben şu dakika gözümü olimpiyatlara diktim.” diye konuştu.

Halterde dünya birinciliği, judoda bile olimpiyatlara katılma hedefi

Ağahatun, afiyet sorunları mevcut babasına işinde arkalama ettiğini, gübür topladıklarını, paketlemek dağıttıklarını, apartmanı temizlediklerini, bahçeyi suladıklarını dile getirerek, bir yandan birlikte spor yaşamının iki branşta sürdüğünü kaydetti.

Seçkin iki branşta dahi Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Ağahatun, “Değme iki dalda birlikte spor yapmaya bitmeme edeceğim. Daha mebzul başarılara yelkenli açacağım, henüz dolgunca şeyler başaracağım. Halterde acun birincisi gelmek, judoda dahi olimpiyatlara katılıp ülkemi anlatmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yüzümüzü güldürdü”

Ağababa Yaşar Ağahatun dahi yaklaşık 22 yıldır apartman görevlisi yerine çalıştığını belirtti.

“Kızım spora başlamadan önceki öz halinde, kimseyle konuşmayan, eve kapanan benzeri çocuktu.” diyen Ağahatun, sporla kızının yaşamının değiştiğini anlattı.

Ağahatun, kızının şimdiki haliyle geçmişteki zifos beyninde nazik ayırt bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çokça alım duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Başarılarının devamını bekliyorum. Bazı esenlik sorunlarımdan periferi kızım bana yapı işlerinde arkalama ediyor. Kızımın olimpiyatlarda liyakatli olmasını, henüz faziletkâr yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın kendi hayatını kurmasını istiyorum.”

“Şampiyona haberini duyunca babasıyla ağladık”

Ana Elif Ağahatun ise kızının spora başlamadan eski yalnızlığının kendisini üzdüğünü söyledi.

Kızıyla çalım duyduklarını dile getiren Ağahatun, “Henüz fena hâlde şeyler başaracağına eminim. Şampiyonluk haberini duyunca babasıyla alay malay ağladık, sevinçten ve gururdan. İnşallah kendisi gibi engelli olan kardeşine ve bilcümle herkese denk olur, ayaklarının üzerinde durur. Bir Tane dileğim kişi hayatını kurtarsın.” şeklinde konuştu.

“Hiçbir zaman spora engel tıpkı format namevcut”

Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı ve ayrımsız zamanda Ağahatun’un antrenörü Mehmet Emin Erdoğan da 8 branşta kısaca 70 sporcularının olduğunu rapor etti.

Genelde sporcularının sporla tanışmadan geçmiş evlerinden hariç çıkmayan şahıslar olduğunu anlatan Erdoğan, müşahede engelliler okulu ve ferdî kendisine kentte yaptığı taramalarda yetenekli sporcuları belirleyip ailelerinin da onayını aldıktan sonra spora kazandırdığını belirtti.

Erdoğan, görme engellilerin sporla hayatının değiştiğine meni ederek, şunları kaydetti:

“Mizgin gibi birçok sporcumuz var, sporla hayatı değişti. Hayatı değişen onlarca kişiyle karşılaştım. Spora katılıp, bacanak edinip evlenen oldu, dünya birincisi olan oldu. Eksiksiz bariyer grupları dört cidar ortada eşkal ‘ego yapamam’ demesinler. Ben bile bunlardan biriydim. Zaman dünya ve Avrupa şampiyonluğum var. Tek zaman spora ve sosyalleşmeye bariyer tıpkısı buut yoktur. Sporcumuz Mizgin birlikte başarılar elde etti. Hedefimiz büyük amma tek kesintisiz çalışmamız lazım.”

Erdoğan, kulüp olarak temmuz ayında Türkiye Rüyet Engelliler Spor Federasyonunca Osmaniye’da planlı, 53 takımın katıldığı Müşahede Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılara değinerek, erkek ve kızlarda toplamda 4 zer, 7 sim, 1 tunç madalya başlamak üzere 12 madalya ve 2 kupayla kente döndüklerini, bando sıralamasında Türkiye 2’ncisi olduklarını bildirdi.Share: