Gümüşhane’de 130 yıllık tescilli tarihi kemer güreşçi köprüsü kaderine metrukiyet edildi

Gümüşhane’birlikte 130 almanak tescilli tarihi tümsekli güreşçi köprüsü kaderine metrukiyet edildi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’üstelik 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen tescilli tarihi Güzeller Köprüsü kaderine terk edildi. Çevresine mensur edilen istinat duvarları nedeniyle unutulan tarihi köprü küllük haline geldi.

Gümüşhane’nin Özcan mahallesinde mevcut ve dönemin Süfli mevkii ile Güzeller mahallesini birbirine bağlayan tümsekli güreşçi köprüsü 19. Yüzyılda mensur edildi. Biricik gözlü, ötede kemerli ve kemer bölümü statü taşlarla mensur edilen köprü, benzerleri beyninde ayakta mütezayit eşsiz yapılardan biri olma özelliğini taşıyor. Yapıldığı dönemde toprak üzere oldukça eke ve hararetli benzeri güreşçi köprüsü olan Güzeller Köprüsü, akıbet dönemde çevresine inşa edilen götürüm duvarları ve bakımsızlık dolayısıyla kaderine terk edildi. İstinat duvarları ortada ve derenin içerisinde saha alan köprünün etrafı ise çöplüğe döndü. Tarihçi Serhat Doğan, Güzeller Köprüsünün restore edilmesi ile ilgilendiren önceki yıllarda da taleplerinin olduğunu ve bu taleplerin ayn ardı edildiğini söyleyerek “Bu yapılar tarihin sessiz tanıkları, bize çokça madde söylüyorlar, hikayeleri var. Nedeniyle korunabilme ihtimali olan ayrımsız şeyi korumamız gerekiyor” dedi.

“İki beton bloğun arasına hapsedilerek yıkılmaya mahküm edildi”

Güzeller Köprüsü’nün tescilli benzeri güreşçi köprüsü olduğunun altını çizen tarihçi Serhat Doğan, “Gümüşhane Güzeller Köprüsü 19. Yüzyılın sonlarına tarihlendirilir. Eski Gümüşhane’birlikte Dun mevkii ile Güzeller mahallesini birbirine bağlayan yegâne kemerli benzeri asma köprüdür. Makro bir köprü, bölgemizde bu tarzda yapılan köprülerin sayısı çok amma ayakta kalmayı başarmış köprülerin sayısı birkaç. Buradaki güreşçi köprüsü de öz ıslah çalışması sırasında iki beton bloğun arasına hapsedilerek, yıkılmaya mahküm edildi. Bundan 3-4 sene önceki tığ bu konuyu yeniden gündeme getirmiştik restore edilmesi ve turizme kazandırılması hususunda iş yapılacağına dair sözler verilmişti amma aradan geçen süre ortamında maatteessüf tek say yapılmadı ve bu güreşçi köprüsü gün günden kayboluyor. Bizim Anıtlar Kurulu’nun tescil listesinde saha düz köprülerden bir tanesi yani korumamız gereken köprülerden biri amma maatteessüf tarihi değerlerimizi korumada yeterince alıngan davranılmadığını düşünüyorum. Bu köprünün etrafı çöplüğe ve mezbeleliğe döndü. İnsanlar gübür atıyorlar, önemsemiyorlar zira derenin içerisinde kaldığı için dayanabilen dikkat çekmiyor. Sanki iki tarafını kapattık yıkılsın gitsin kimsenin haberi olmadan kabilinden bir kibir takınılmış durumda. Bu yapılar tarihin sessiz tanıkları, bize haddinden fazla öz söylüyorlar, hikayeleri var. Zımnında korunabilme ihtimali olan tıpkısı şeyi korumamız gerekiyor. Bu güreşçi köprüsü korunabilme potansiyeline ehil bir güreşçi köprüsü ama koruyamıyoruz” dedi.

Harşit Çayı’nın koyu benzeri vadiye böldüğü Gümüşhane’nin iki yakasını birbirine bağlamak üzere köprüler mehabetli bire bir meydan tutuyor. Tarihte birlikte köprülerin ulaşım için oylumlu benzeri kayran tuttuğu kentte 50’den aşkın tarihi tescilli köprü bulunuyor.

Share: