Gümüşhane’de köy halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

Gümüşhane’de köy halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Hapis köyünde, köy halkı depremzedelere kapılarını açtı. 35 depremzedeye evlerini açan Mapus köyü muhtarı Tasavvur Soydaş istenildiği takdirde elan aşkın kişiyi mihman edebileceklerini söyledi.

Gümüşhane’nin merkeze mecbur Dipdam köyünde vatandaşlar karye evlerinin kapılarını depremzedelere açtı. Çoğunluğu Malatya’de meydana gelen depremden etkilenen 35 depremzede kentin Dipdam köyüne yerleştirildi. Aralarında çok sayıda çocuğun bulunduğu depremzedeler yumruk günlerde kendilerine kapılarını açan Mehterhane köyü sakinlerine teşekkür ederken, Içeri köyü muhtarı Meram Soydaş, kâm olması halinde daha fazla depremzedeyi köy namına konuk edebileceklerini söyledi.

“Kocabaşı anahtar göndererek bizi buraya aldırdı”

Malatyalı depremzede Hacı Mehmet Balta, “Depremzedeyim, şu anda Gümüşhane’de konaklıyoruz ama geride bıraktıklarımız çokça el durumdalar. AFAD ve devletimizden Tanrı razı olsun yardımları ulaştırıyorlar amma geride kalanlar çok sıkıntılı. Bir an evvel onlara halk uzatılıp o sıkıntılardan kurtarılması gerekiyor. Halk elhak seferber oldu, devletimiz bile ahali uzatıyor inşallah oradaki geride kalanları bile rahata ulaştırırız. Yakınlarımız orada bizi önceki olarak Elazığ’a getirdiler ondan sonradan Gümüşhane’ye geldik. Havaalanlarına, otogarlara atak var zira artçı depremler durmuyor. Çadırlar akıbet 2 günde geldi, ilk 2 devir yoktu çerge amma şu zaman çadırlar geldi sıkıntılar bir nevi giderildi. Hala dışarıda olan ulaşılmayan insanlar üstelik var Malatya’üstelik. Burada doğrusu sonsuz kitap yapıyorlardı, bilgilendiriyorlardı. İsteyen aileleri konaklatabiliriz diyorlardı. Muhtarımız esen olsun ilgilendi bizimle. Araç göndererek bizi buraya aldırdı. Tanrı herkesten razı olsun, Allah bir henüz böyle tıpkı afete düşürmesin bizi, korusun. Cenabıhak kaş ve yardımcımız olsun, Türkiye’nin başı salim olsun” dedi.

Share: