Gümüşhane’de üretilen ahşap prefabrik evler sarsıntı bölgesine gönderilecek

Gümüşhane’üstelik üretilen ahşap kurma evler zelzele bölgesine gönderilecek

Depremzedeler amacıyla ahşap kurma ev üreten yardımseverler destek bekliyor

GÜMÜŞHANE Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen depremin ardından depremzedelerin tahaffuz sorununa çözüm seçmek isteyen Gümüşhaneli vatandaşlar ürettikleri ahşap ihdas evleri zelzele bölgesine geri bırakmak amacıyla destek bekliyor.

Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından istirdat çalışmaları son bitmeme ederken, tamam Türkiye yegâne yürek arkalama kampanyaları düzenlemeyi sürdürüyor. Depremzedelerin gıda, akarsu, kışlık üst, battaniye üzere ihtiyaçlarını yok etmek amacıyla yardımseverler seferber olurken Gümüşhane’da içerisinde endüstri esnafı, mobilyacı ve akademisyenlerin dahi bulunduğu tıpkısı ekip ahşap ihdas karı üretimine başladı. Kendilerine vasıl yardımlarla 7 parçadan oluşan ve teşekkül amade şekilde yer sarsıntısı bölgelerine sevki sağlanacak ahşap kurma evler üreten ekip, müzaheret sürdükçe üretime bitmeme edileceğini anlatım etti. AFAD ile koordineli benzeri biçimde üretime başlandığının altını çizen mobilyacı Yüksek Soydaş, tıpkı prefabrik familya içerisinde 4-5 kişinin rahatlıkla barınabileceğini söyleyerek vatandaşlardan bindi istedi.

“Ustalarımız gece geç saatlere büyüklüğünde burada çalışıyorlar”

Gümüşhane Üniversitesi ve akademisyenlerin da desteğiyle üretimin sürdüğünü söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Öğr. Gör. Serhat Doğan, ” Ülkemizi dikçe sarsan tıpkısı deprem meydana geldi. Bizde tamlık Türkiye’bile olduğu kabil bu kıran bölgelerinde olan kardeşlerimize bittabi müzaheret edebiliriz gayreti içerisindeyiz. Tabi kim gıda, şart, montgomer, kışlık giyecek herkes vasıtasıyla gönderiliyor amma biz hem ilimizde hem üstelik bölgedeki AFAD yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bize melce ihtiyacı olduğunu söylediler. Biz de Gümüşhane’de sanayideki mobilyacı arkadaşlarla benzeri proje geliştirdik. Hastalık ahşap prefabrik evler yapmıyoruz diye düşündük ve bu proje büyüdü şu zaman evlerimizin yapımına başladık. Bu projede sanayideki esnaf arkadaşlarımız şişman destek oluyor bunun dışında Gümüşhane Üniversitesi’nde möble ve dekorasyon atölyesindeki maharet kadro üniversitemizin desteğiyle bize arkalama ediyor. Üniversiteden hocalarımız gene burada bindi oluyorlar bize. Bizim bir tane beklentimiz materyal desteği. Ustalarımız akşam geç saatlere kadar burada çalışıyorlar” diye konuştu.

“Canla başla çalışıyoruz”

Evlerin kuruluma hazır aynı şekilde maksut bölgeye gönderileceğini anlatım fail Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Serkan Eryılmaz, “Biliyorsunuz maalesef üzücü ayrımsız nitelik var ortada insanlar tırlar dolusu gıda, ruba, yardımı gönderiyorlar amma orada ağır anlamda bire bir tahaffuz problemi var. Kuvvetli binalara bile girilemiyor zira artçı ayrımsız depremde çökme riski var. Bu sebeple biz insanların soğuktan korunabileceği alelade bungalov tarzında barınmak amacıyla evler yapmayı düşündük ve bununla ilişkin canla başla çalışıyoruz. İhtiyaç çokça biz burada bire bir tır dolusu tamamlayıp götürmeyi planlıyoruz. Burada 7 parça halinde yapılacak ve bölgede ustalarımız aracılığıyla kurgu edilecek” dedi.

“Vardiyamızda saat sınırı namevcut gücümüz yettiğince çalışacağız”

AFAD ile koordineli ayrımsız şekilde üretimlerini gerçekleştirdiklerini anlatan mobilyacı Büyük Soydaş, “Bu barınaklar inşallah insanları soğuktan koruyacak. Oradaki insanlar evlerine girmekten korkuyorlar en azından bu evlerin içerisinde kendilerini güvende hissedebilecekler. Bire Bir ocak rahatlıkla barınabilir içerisinde. Evlerimiz yalın kat kurulabilen, istenildiği zaman sökülüp başka bir yere götürülebilen 7 parçadan oluşuyor. Biz kimseden para kâm etmiyoruz bize materyal getirsinler biz bunu üretip inşallah oraya götürürüz. Biz şu dakika 1 tır yapıp göndermeyi planlıyoruz. AFAD ile görüştük siz tamamlayın biz koordine edelim siz götürün bilgisi verdi bize. Biz de bunun doğrultusunda başladık. Eğer yardımlar ve gereç hazırlık edilirse biz gine çalışır yaparız. Vardiyamızda saat sınırı yok gücümüz yettiğince çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Share: