GÜN DOĞUSU KARADENİZ’DE YAYLALAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

DOĞU Karadeniz’in yüksek rakımlı yaylalarında mevsimin önceki karı yağdı. Trabzon’da kar yağışı zımnında yayladaki yeşil alanlarda ve evlerin çatılarında ince kar örtüsü oluştu. Rize’da periyot batımını tutulmak amacıyla Kavrun Yaylası’na çıkanlar ise kar sürpriziyle karşılaştı.

Şarki Karadeniz’bile sonbaharla birlikte çekicilik sıcaklıkları azaldı. Bölgede çalışkan olan yağmurla gelişigüzel yüksek kesimli yaylalara esbak akşam saatlerinde kar yağdı. Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Taşlı Yaylası, Maçka ilçesine kapalı Arnastal Yaylası ve Kadırga Yaylası’nda mevsimin evvel kar yağışı deli dolu oldu. Yaylalarda hatır yağdığını görenler, el telefonu kameralarıyla bu anları görüntüledi.

Rize’bile Kaçkar Dağları’ndaki Kavrun Yaylası’na çağ batımını tutulmak için yola çıkanlar, kar yağışıyla karşılaştı. Araçlarıyla karla kaplı yolda ilerleyen gruptakiler, mola verdikleri bölgede parafin antika üzerine yazı yazıp foto çekti.

Bayburt genelinde üstelik güzeşte aktif olan sevimsiz çekicilik yerini kar yağışına bıraktı. Aydıntepe ilçesine ilişkin Dumlu, Kavlatani Günbuldu köyleri ile 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı zirvesi ve bölgedeki yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.Share: