Guz Deresi Kanyonu’nda 3 kilometre yürüyüş yolu yapılacak

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan 12 kilometre uzunluğundaki Guz Deresi Kanyonu’nun ekoturizme kazandırılması için hazırlanan proje kapsamında 3 kilometrelik reviş yolu oluşturulacak.

Seben Şehremini Fatih Kavak, gazetecilere, geçen yıl Ilçe ile Bolu İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüyle hazırladıkları proje dahilinde Guz Deresi içre trekking etkinliğini düzenlediklerini anımsattı.

Etkinlik kapsamında dar boğaz içindeki 12 kilometre uzunluğundaki alanda üslup yaptıklarını dile getiren Kavak, şunları kaydetti:

“İlçemizde 2 nazik kanyonumuz var. Birisi Kınıkçı, ikincisi ise Guz Deresi Kanyonu. Bu etkinliği planlarken muradımız, burada aynı ekoturizm güzergahı oluşturmaktı. O şekilde akım ettik. O devir yapılan etkinlikte bir fizibilite çalışması da yapıldı. Elan bilahare peyderpey ilerleyen çalışmalar kapsamında 1,5 kilometre gidiş ve 1,5 kilometre dönüşten oluşan 3 kilometrelik ekoturizm güzergahı üzere ihaleye çıkılmış durumda. Bu proje üzere 5 milyon lira civarında bir karşılık üstelik ayrıldı. İnşallah ihalenin tamamlanmasıyla teşrinievvel ya üstelik kasım aylarında yapımına başlanacak.”

Kavak, tarihi 3 bin 200 sene öncesine dayanan Solaklar Kayaevleri mevkisinde bulunan Guz Deresi Kanyonu’na mevrut vatandaşların hem konaklayıp kemirmek yiyebileceğini hem de bu katıksız üslup alanlarında mesafelik geçirebileceğini kaydetti.

Projeyle Bolu’daki “önce” ekoturizm güzergahı rotasının belirlendiğini aktaran Kavak, “İnşallah tamamlanmasıyla üstelik turizme yardım sağlayacak bire bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Burada hele trekking noktasında etkinlikler olacak. Trekking alanlarının kâffesi proje dahilinde belirlendi. Durum teraslarımız olacak. Rastgele mevrut ziyaretçimiz 4-5 saatini burada mahmul yoğun yaşayabilecek.” ifadelerini kullandı.Share: