Hakkari’de mensur edilecek modern mezbahanın temeli törenle atıldı

Hakkari Belediyesince, 1500 metrekare alana nesir edilecek, tıpkı anda 20 büyükbaş ve 120 küçükbaş efsanevi kesiminin yapılabileceği mezbahanın temeli törenle atıldı.

Hakkari- Van esmer yolundaki Depin bölgesinde yapılacak mezbahanın asıl atma töreninde konuşan Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, kentin çehresinin yatırımlarla değiştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanların desteğiyle kentte her alanda vahim yatırımların yapıldığını tamlayan Akbıyık, şunları aktardı:

“Gelişigüzel zaman eskimemiş tıpkı hizmetin temelini atıyoruz. İlk geldiğimizde Hakkari 2020-2023 Değiş Tahavvül Programını hazırladık. Bu programda 30’a andıran proje vardı, bunları nazik oranda gerçekleştirdik. Balaban finansman gerektiren biraz işimiz kaldı. Önümüzdeki süreçte onlar da tamamlanacak. İnsanlar şişko taşıma üzerine çokça bahtiyar şu zaman. Hakkari rastgele dönüş henüz yaşanabilir, daha bahtiyar, henüz çağcıl, henüz iyice tıpkısı kent olma yolunda ilerliyor. Hakkari’nin ihtiyaçları çok. Bunlarda galiba benzeri plan, izlence süresince giderilecek. Mezbaha üzerine bunaltıcı sıkıntılarımız vardı. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan aldığımız destekle yapmaya başladığımız bu tesisle söz konusu sorunu gidereceğiz. Burada tıpkı anda 120 küçükbaş, 20 kocabaş efsanevi kesilebilecek.”

DOĞRU Fırka Genel Başkan Yardımcısı Mürtefi İhsan Ağır da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını ileterek, yekpare illeri gezdiklerini tabir etti.

Bugün bile Hakkari’üstelik bulunduklarını ve haddinden fazla pir karşılandıklarını dile getiren Çetince, şöyle konuştu:

“Arkadaşlarla icraat yaptık. Burayı anlamaya çalıştım. Fikirlerimizi paçarız beyan ettik. Gitmeden önce da anne atma töreninde sizlerle aynı arada olmak benim üzere imtiyazlı bir husus oldu. Sayın Valimizi Sakarya’dan birlikte tanıyorum. Orada bile görev yaptı. Oradaki emekleri amacıyla teşekkür ediyoruz. Mahsus kim şimdi burada elan ayrımlı, daha yoğun, henüz güzel emekler ortaya koyuyor ve icraatlara, yatırımlara kurgu oluyor. 140 milyon borç vermek hususi tıpkısı özdek, 110 milyon üzere aynı envestisman düzenlemek adamakıllı benzeri öz. Mahsus kim arkası dahi ati. İyi yatırımlar olacak. Çokça elan dahası olacak, haddinden fazla gelişecek, dönüşecek. Çok hususi, haddinden fazla fena hâlde şeylere imza attık budun yerine ama milletimiz henüz fazlasını türe ediyor. İnanıyorum kim bunu bütün alay malay gerçekleştireceğiz.”

Uray Komutan Yardımcısı Hamit Zibek’in projeyle ait bilgelik vermesinin peşi sıra kurban kesimi ve dualarla mezbahanın temeli atıldı.

Törene, AK Parti Kahramanmaraş Saylav Ahmet Özdemir, Vali Yardımcısı Mustafa Patent Kasımoğlu, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, kaymakamlık ve kasaba belediye başkanları, AK Fırka İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, alım amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: