Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Antalya’da “FVW Travel Talk Kongresi”nin açılışında konuştu Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ocak-eylül döneminde 4,5 milyondan çok Alman ziyaretçiyi Türkiye’bile ağırladıklarını belirterek, “Bu rakamla Almanya, Türkiye’ye yer çokça ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 13,1’lik nazaran bir numara tam.” dedi.

Ersoy, Antalya’da Kundu tesisler bölgesinde Alman turizm sektöründen 500 temsilcinin katılımıyla düzenlenen “FVW Travel Talk Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa’üstelik genişlik doğru ilişkilere eş olduğu ülkelerin başında Almanya’nın geldiğini söyledi.

Almanya’nın tıpkı zamanda yer büyük turizm pazarlarından biri olduğuna dikkati calip Ersoy, bu ülkedeki hisse senedi ortaklarıyla yaptıkları kamu işbirliklerinin iki yan için dahi önemli kazanımlarla sonuçlandığını kaydetti.

Bakan Ersoy, volta operatörleriyle gerçekleştirdikleri bu toplantının birlikte eş şekilde bol ve müspet geçeceğini dile getirdi.

Yılın dokuz maaş rakamlarına bakıldığında Alman ziyaretçilerin, önceki sırayı başka ülkelere kaptırmadığını vurgulayan Ersoy, şöyle devam etti:

“Familya-ilkgüz döneminde 4,5 milyondan fazla Alman ziyaretçiyi ülkemizde ağırladık. Bu rakamla Almanya, Türkiye’ye sunma haddinden fazla ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 13,1’lik göre birinci sırada. Bu başarılar tesadüfi değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine, ülkemizin turizm potansiyelini genişlik iyi şekilde ortaya çıkarmak, ‘sürdürülebilir benzeri turizm modeli’ oluşturarak tarihi değerlerimizin ve doğamızın geleceğini destek olmak ve arsıulusal sahnede destinasyonlarımızı en iyi şekilde takdim etmek için haddinden fazla cepheli projelere imza atıyoruz.”

Ersoy, bu icraat kapsamında 2019’da hayata geçirdikleri Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansının (TGA) elastiki yapısı, hızlı değişmeyen alıp aplikasyon kabiliyeti ve uzman kadrosuyla Almanya’nın de aralarında bulunduğu 200’den aşkın ülkede Türkiye’nin tanıtımını yaptığını belirtti.

Şu anda 10 lansman filminin 200 ülkede dijital, toptan veya ulusal televizyon kanallarında izleyicilerle buluştuğunu bildiren Ersoy, “TGA, PR alanında de serencam merhale kapsamlı çalışmalar yürütüyor. 2022’den bugüne çatışma 79 ülkeden matbuat mensubu, tatmin önderi ve cevelan operatörü kalkışmak amacıyla 4 bin 500’e andıran kişiyi ülkemizde mihman ettik. Yıl sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 6 bine çıkarmayı hedefliyoruz.” diyerek konuştu.

Ersoy, bu sene Almanya’dan basın mensubu, yetinme önderi ve tur operatörlerinden oluşan 756 kişiyi Türkiye’birlikte ağırlayarak ayrımlı destinasyonları deneyimleme fırsatı sağladıklarını vurguladı.

Dünyanın arz kalburüstü sayısal platformlarından biri olan GoTürkiye portalının ülkenin firez ve turizm alanında topluluk olduğu rastgele ayrıcalığı, özgünlüğü ve değeri sonsuz güncellenen 104 madun bellik ve destinasyonda, 3 bine andıran başlıkta parçalanmamış dünyaya tanıttığını belirten Ersoy, GoTürkiye’nin yıl esasen bu yana 125 milyon ziyaretçi aldığını aktardı.

Türkiye, gastronomi turizminde dahi ön sıralarda

GoTürkiye’nin Instagram sayfasının ise 2 milyondan çok takipçisiyle arz faziletli takipçili mutluluk hesaplarının üçüncüsü konumunda bulunduğunu bildiren Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye, turizm sektörü söz konusu olduğunda konsepti hemen deniz, kum, güneşle sınırlandıramayacağınız, acun turizmine alnaç verecek ölçüde zenginliğe ve çeşitliliğe topluluk bire bir ülkedir. Eşsiz bire bir kültürel mirasa sülale sahipliği özne ve bugün dünyanın genişlik dinamik metropollerinden biri olan İstanbul, geçtiğimiz kamer Michelin rehberine katıldı. Michelin’in 11 Ekim’dahi İstanbul’da düzenlediği törende, 4 restoranımız 1 Michelin yıldızı, ayrımsız restoranımız ise 2 felek almaya layık görüldü. Antrparantez bütün 53 restoranımız ise Michelin rehberinde kaynak edilen restoranlar arasına girdi. Michelin rehberinin İstanbul’a gösterdiği bu demet, Türkiye’nin gastronomi turizminde de civar sıralarda olduğunun kanıtıdır.”

Türkiye’nin ati sene bakımından Emin Turizm Sertifikası’nın başarısını, Toptan Sustainable Tourism Council (GSTC) ile yaptığı işbirliğiyle aynı kadem ileriye taşıdığına dikkati calip Ersoy, GSTC ile sürdürülebilir turizm alanında “ulusal bir program geliştiren önceki hükümet” olarak benzeri işbirliğine gittiklerini anlattı.

Yaptıkları tören düzeni kapsamında, “Emniyetli Turizm Sertifikası”nın, “Sakıncasız ve Sürdürülebilir Turizm Programı” namına yola devam edeceğine bel eden Ersoy, “Program kapsamında tesisler, bağımsız milletvekili değerlendirmeye tabi olacak. Arsıulusal standartlarda neşelilik gösteren ve alanında yetkinliklerini kanıtlamış mutlak denetim firmaları eliyle belgelendirilecek. Belgeler yıllık olarak verilecek ve tesisler yılda bire bir misil gene denetimden geçerek belgelerini yenileyebilecekler.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, denetimlerin 42 kriter üzerinden yapıldığını, programın tesislere geçiş kolaylığı çıkarmak amacıyla 3 aşamalı olarak kurgulandığını dile getiren Ersoy, “Şu anne kadar Türkiye’dahi ön denetimlere girerek tüm kriterleri sağlayıcı ve Yeşil Turizm Sertifikası’nı almaya doğruluk kazanan 61 yapı bulunmaktadır. Bu tesislerin 43’ü Antalya’üstelik bulunmakta.” bilgisini verdi.

1 Familya bakımından eskimemiş açılacak konaklama tesislerine bir numara girişim kriterlerini ölçü şartı getirdiklerini bildiren Ersoy, mevcut tesislerin üstelik 2023 sonuna büyüklüğünde birinci adım kriterlerini sağlamış olacağını söyledi.

Türkiye’nin arkeoloji turizminde de adını ilk sıralara yazdırdığının altını çizen Ersoy, şunları dile getirdi:

“Dünyanın arz ağırbaşlı ve kalifiye kazı bilimsel çalışmalarına imza atan Türkiye, 2021’birlikte 670 noktada kazılar gerçekleştirerek dünyada birinci oldu. Taş Tepeler adıyla Şanlıurfa dolaylarında hayata geçirdiğimiz proje, Neolotik Çağ’a ilişik sunduğu çığır açan verilerle acun arkeoloji çevrelerinin yakından takip ettiği benzeri çalışma haline geldi. Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023’te Şanlıurfa’üstelik ‘Dünya Neolitik Kongresi’ni düzenleyeceğiz ve Taş Tepeler’e dair akıbet bilgileri burada parçalanmamış dünyaya duyuracağız.”

“Türkiye turizmi yoluna rekorlarla bitmeme edecek”

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kruvaziyer turizmine bile önem verdiklerini belirterek, güzeşte yıl İstanbul’da hizmete açtıkları Galataport’un gücük sürede dünyanın genişlik estetik kruvaziyer limanlarından biri konumuna yükseldiğini hatırlattı.

İstanbul’un ilerleyen yıllarda Avrupa’daki cruise destinasyonları ortada önceki sıraya yerleşmesini planladıklarını bildiren Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Yıl sonuna kadar İstanbul’un kruvaziyerde gördüğü talebi karşılayacak kullanılmamış ayrımsız port ihalesi gerçekleştirmek da hedeflerimiz ortada. İstanbul’un, Avrupa’nın eskimemiş ‘homeport’u olması önünde çalışmalarımızı ivinti kesmeden sürdüreceğiz. İstanbul Havalimanı 330 şehre doğrudan pervaz yapılan dünyanın yer gani havalimanları arasında düz alıyor. Antalya Hava Meydanı’nın kapasitesinin 2 katına çıkarılması amacıyla bile icraat sürüyor.”

Türkiye turizminin artık dahi yoluna rekorlarla bitmeme edeceğini belirten Ersoy, “Sene böylecene kadar 50 milyon gezmen, 44 bilyon dolar hedefiyle yolumuza bitmeme ediyoruz. Alman turizm sektörünün siz altın paydaşlarıyla gerçekleştirdiğimiz ve ilerleyen dönemde gerçekleştireceğimiz işbirliklerinin bu başarıdaki rolü nasıl çok büyüktür.” ifadesini kullandı.

Ersoy, Türkiye turizminin Almanya’daki tanıtımına verilen ulama amacıyla katılımcılara teşekkürname etti.

Share: