Hatay’dan Başlayan Transanatolıa Yarışı İkinci Gününde

EXPO Antakya alanında 20 Ağustos günü başlayan ve dünyanın yeryüzü dayanıklı rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia ikinci gününe girdi.

Türkiye Makine Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) destekleriyle planlı TransAnatolia’nın seramonik startı, Hatay Büyükşehir Uray (HBB) Başkanı Lütfü Kavga, TransAnatolia Umumi Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen eliyle verildi. Yarışmaya; motosiklet, quad, SSV, makine ve kamyon kategorilerinde 56 rally ve 28 raid gelmek amacıyla mecmu 84 konkur ara bulucu ve 115 müsabık katılıyor.

Hatay EXPO alanından verilen start öncesi konuşan Başbuğ Kavga, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın arz nazik ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, önce buğdayın ehlileştirildiği, önceki zeytinin büzük ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı benzeri site bura. 12’ncisi planlı arsıulusal tıpkısı organizasyona böyle hususi benzeri yerde, artağan Hatay topraklarında aile sahipliği yapmaktan belde haddinden fazla mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız ayrımsız yarışma olmasını diliyorum” dedi.

TransAnatolia Genel Koordinatörü Büyükpınar ise “TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12’nci yılımızda yerli ve ecnebi katılımcılarımızla hazırladığımız şanlı rotada unutulmaz bire bir birikim arz etmek amacıyla toplandık. 84 vesile ile macera yoğun bir yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe seyahat yapacağız” diyerek konuştu.

Hatay’dan başlayan yarış; Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Sazak, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.Share: