Havran Mandalinası’na 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kazdağları tüneli piyangosu

Havran Mandalinası’na 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kazdağları tüneli piyangosu

Yüksek ahraz oranı ile bağ gören Havran Mandalinası’nın hasadına başlandı, ürünler yapılan yıpranmamış yatırımlar sayesinde iç ve dış pazara kolay ulaşıyor

Mandalina hasadı istihdam oluşturuyor

BALIKESİR – Balıkesir’in Havran ilçesinde Kazdağları ve Madra Dağları eteklerinde hasadına başlanan Satsuma cinsi mandalinalar erdemli ahraz oranı ile rabıt görüyor. Bu yüksek kalite mandalinalar Kazdağları Tünelleri ve Çanakkale Köprüsü yardımıyla çöz pazara ve dış pazara daha çok daha ucuza ve henüz tüvana tıpkısı şekilde ulaştırılabiliyor.

Havran ve çevresinde kısaca 250 bin Satsuma cinsi mandalina ağacında hasat bitmeme ediyor. Mandalina hasadı ayrıca binlere kişiye istihdam imkanı de sunuyor.

Havran ilçesinde yetişen mandalinaların Kazdağları ve Madra Dağları’nın etkisiyle faziletkâr aynı konuşamayan oranına ve ayrıntılı kabuğa erbap olduğunu ifade eden Havran Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Amaç Hançer “Havran bittabi yüz yıldan beri narenciye konusunda kortej sahibi. Sonuç yıllardaki girişimlerle lansman kampanyalarıyla beraber Türkiye ve ensiz dışına sesimizi yansıtma imkanımız oldu. Bizi gayrı narenciye gruplarından ayırt eden cinsimiz Satsuma cinsinin olması. Bu da ne zeki geliyor? Mahiyet namına hem tat oranı yüksek tıpkı mandalina. Çekirdeksiz bir mandalina. İnce kabuklu bu anlamda pazarlarda ikbal gören benzeri soy oluyor. Havran bölgesindeki mandalinalar bittabi Türkiye’üstelik icap istemez ahraz oranıyla gönül görüyor” dedi.

Kazdağları tünelleri, 1915 Çanakkale Köprüsü ve İzmir İstanbul Otoyolu ile kesimi yapılan mandalinaların saatler zarfında tüketiciye dinç aynı şekilde ulaştığının altını çizen Cembiye ” Biz burada narenciyeyi genelde tüm illere sevkiyatını yapıyoruz. Ama Çanakkale Köprüsü’nün olması, Asos ve Truva Tünelleriyle alay malay muvasala imkanı elan artması bizleri sevindirdi. Esnaf olsun, tacir olsun, Havran’a gelişlerde, körfeze gelişlerde ulaşımın kolaylaşmasından kıran üreticiye uygun anlayış şansı sağladı. Bu anlamda da elbette ki devletimize. Hem üretim konusundaki hassasiyeti, çiftçiye, esnafa verdiği desteklere binaen teşekkürname ediyoruz. Bir da ulaşımda hakeza bir rahatlık bahis konusu olunca lazım istemez esnaf üreticiye, tacir üreticiye elan gücük benzeri zamanda ulaşıyor. Halkımıza dahi, daha tüvana, yerinden örgensel daha soylu erki pazarlarda daha bozuk para, mandalina tüketimine imkan sağlıyorlar” dedi.

Mandalina hasadının ilçede zeytin hasadı ile çakıştığını ve Havran’ın birlikte mekân kaymakamlık ve Çanakkale bölgesinden da bir çokça insana gelişim imkanı sunduğunu rapor fail Başbuğ Misyon Hançer “Elbette istihdamı zeytin bölgesi ve mandalina bölgesi olduğunda Eylül 15 itibariyle başlayıp küçük ay sonuna kadar bitmeme fail bire bir üretim sezonundayız. Bu anlamda bile belde ilçelerden, andıran illerin ilçelerinden bu anlamda istihdam amacıyla, aksiyon üzere buraya imkan sağlıyor. Çünkü Körfez’birlikte 200 – 250 bin ortada tıpkı mandalina ağacımız var. Bu birlikte 300 – 400 bin tona tekamül ediyor. Ahali emeğinle, bütün kayırıcı gücüyle toplanılan ürünler olduğu üzere insana çokça ihtiyacımız var. Bu anlamda de özge ilçelerden dahi halkımız bölgeye gitmek amacıyla geliyor” dedi.

Share: