Havran Mandalinası’na 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kazdağları tüneli piyangosu

Balıkesir’in Havran ilçesinde Kazdağları ve Madra Dağları eteklerinde hasadına başlanan Satsuma cinsi mandalinalar erdemli lalüebkem oranı ile bent görüyor. Bu faziletli nitelik mandalinalar Kazdağları Tünelleri ve Çanakkale Köprüsü sebebiyle iç pazara ve aut pazara imdi elan ucuza ve elan taze tıpkısı şekilde ulaştırılabiliyor.

Havran ve çevresinde yaklaşık 250 bin Satsuma cinsi mandalina ağacında hasat devam ediyor. Mandalina hasadı antrparantez binlere kişiye istihdam imkanı üstelik sunuyor.

Havran ilçesinde yetişen mandalinaların Kazdağları ve Madra Dağları’nın etkisiyle faziletkâr tıpkısı tat oranına ve tafsilatlı kabuğa cemaat olduğunu anlatım eden Havran Göveri ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Hedef Hançer “Havran bittabi yüz yıldan beri turunçgiller üstüne kortej sahibi. Serencam yıllardaki girişimlerle lansman kampanyalarıyla bu arada Türkiye ve ancak dışına sesimizi yansıtma imkanımız oldu. Bizi değişik turunçgiller gruplarından fark eden cinsimiz Satsuma cinsinin olması. Bu bile ne zeki geliyor? Esas namına hem lalüebkem oranı faziletkâr benzeri mandalina. Çekirdeksiz bire bir mandalina. İnce kabuklu bu anlamda pazarlarda gönül gören bire bir töz oluyor. Havran bölgesindeki mandalinalar bittabi Türkiye’de lüzum istemez lal oranıyla rağbet görüyor.”dedi.

Kazdağları tünelleri, 1915 Çanakkale Köprüsü ve İzmir İstanbul Otoyolu ile kesimi yapılan mandalinaların saatler içre tüketiciye taze tıpkı şekilde ulaştığının altını çizen Cembiye ” Tığ burada narenciyeyi genelde mecmu illere sevkiyatını yapıyoruz. Ama Çanakkale Köprüsü’nün olması, Asos ve Truva Tünelleriyle gelişigüzel erişim imkanı daha artması bizleri sevindirdi. Esnaf olsun, tüccar olsun, Havran’a gelişlerde, körfeze gelişlerde ulaşımın kolaylaşmasından ufuk üreticiye uygun ulaşma şansı sağladı. Bu anlamda üstelik tabiatıyla kim devletimize. Hem istihsal konusundaki hassasiyeti, çiftçiye, esnafa verdiği desteklere binaen teşekkür ediyoruz. Bire Bir birlikte ulaşımda hakeza ayrımsız kemaliafiyet söz konusu olunca lüzum istemez esnaf üreticiye, tüccar üreticiye elan kısa aynı zamanda ulaşıyor. Halkımıza da, elan zinde, yerinden organik elan iktisadi pazarlarda henüz bozuk para, mandalina tüketimine imkan sağlıyorlar.”dedi.

Mandalina hasadının ilçede zeytin hasadı ile çakıştığını ve Havran’ın beraberinde mekân ilçe ve Çanakkale bölgesinden birlikte bire bir haddinden fazla insana gelişim imkanı sunduğunu anlatım fail Komutan Tasavvur Cembiye “Tabii istihdamı zeytin bölgesi ve mandalina bölgesi olduğunda Eylül 15 itibariyle başlayıp şubat sonuna kadar bitmeme eden ayrımsız üretim sezonundayız. Bu anlamda bile belde ilçelerden, mail illerin ilçelerinden bu anlamda istihdam için, aksiyon üzere buraya imkan sağlıyor. Zira Körfez’de 200 – 250 bin beyninde aynı mandalina ağacımız var. Bu da 300 – 400 bin tona tekamül ediyor. El emeğinle, bütün eş gücüyle toplanılan ürünler olduğu üzere insana çok ihtiyacımız var. Bu anlamda dahi sair ilçelerden üstelik halkımız bölgeye çalışmak amacıyla geliyor.”dedi. – BALIKESİR

Share: