Hayvan Hakları Esirgeme Kanunu forumda ele makbuz

Nilüfer Belediyesi ve Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen “Seçim Çerçevesinde Sorumluluklarımız” başlıklı forumda yıpranmamış sâdır 5199 az Hayvan Hakları Dulda Kanunu ele makbuz.

Yeni sâdır 5199 sınırlanmış Hayvanları Dulda Kanunu ve bu kanuna merbut adına ait amme kurumlarının sorumlulukları, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Bursa Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu’nun alay malay düzenlediği forumda tartışıldı. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen “Kanunlar Çerçevesinde Sorumluluklarımız” antetli foruma Nilüfer, Gemlik, İznik ve Osmangazi Belediyelerinden gelen veteriner hekimler ile Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar 2. Nahiye Müdürlüğü’ne mecbur Bursa Yazıhane Müdürlüğü’nden veteriner doktor ve orman koruma görevlisi memuru katıldı.

Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyon Üyesi Avukat Dilruba Beyinli Cihan’ın konuşmacı yerine saha aldığı foruma Nilüfer Belediye Komutan Yardımcısı Mehmet Temirtaş ile Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Sanem Çetiner dahi katıldı.

Forumda bakir çıkan 5199 az Hayvanları Dulda Kanunu’nun maddeleri ayrıntılı aynı şekilde ele alındı. Kanun maddelerindeki boşluklar ve sorumluluklar tartışıldı. Kanunun amacının hayvanlara mebzul ve akla yatkın ortamların sağlanması olduğuna değinen Bursa Barosu Hayvan Hakları Yarkurul Üyesi Av. Dilruba Düşüncesiz Evren, “Bu kanunun amacı, hayvanların kötü ve ezinç çekmelerinin önüne salmak arz iyi şekilde korunmalarını bulmak. Bu kanun, hayvanların haklarını korumakla mesul kanundur. Sokak hayvanları sorunlarını çözebilmek amacıyla kurumların birlikte detaylı bir espas ayırıp cazibe yapmaları gerekiyor” dedi.

Foruma katılan veteriner hekimler kanunlardaki bazen maddelerin sahayla uyuşmadığına, acil durumlarda değişmeyen alınması gerektiğinde bu kanunların yurt kalındığına özen çekti.

Av. Dilruba Beyinli Cihan bile, “Değişmeyen vericilerin bu kararları alırken hayvanları ne kadar bildiği, ortamı hangi büyüklüğünde bildiği ve sahaya hangi büyüklüğünde hakim olduğu önemlidir. Kanun görüşmelerinde bu konuda ehli insanlar ve sorunları bilici insanlar katılmadığı için bu mesail orada tartışılamıyor. Bunları anlattığımız kişiler uygulamayı bilmediği üzere üstelik çözüm getiremiyorlar. Kanunda bazen açıklar ve tezat noktalar var. Burada hukukta yorum teorisi öne çıkıyor. Temas şeyi yasa koyucu koyamaz mevzuata bu şekilde işleyen bir bütün değil. Biz hemen bunu düşünürken o kanunda ne konumda durup bazı korumaya çalışıyoruz ona bakmalıyız” diye konuştu. – BURSA

Share: