Hdp’li Paylan’a “Alevilerden Sana Ne, Sen Hristiyan’sın” Diyen AKP’li Cemal Öztürk: “Aleviliğin Ayrı Tıpkı Peygamberi, Kitabı Olmadığını Tefhim Etmek…

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu toplantısında, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’a; “Alevilerden sana ne? Aleviler Mütedeyyin, sen Isevi’sın” diyen AKP Giresun Mebus Cemal Öztürk, “Hristiyanlığın peygamberi vardır, Müslümanlığın peygamberi vardır, kitabı vardır. Zaten ilahi dinlerin bütün öyledir. Aleviliğin ayrı bir peygamberi, kitabı olmadığını söylemek kastıyla sözleri bozulmamış etmişimdir” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı Alacak Asıllar Kanunu ile Bazen Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifinin, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sürüyor. 23 maddeden oluşan “er bezi kanun teklifinden” limanların 49 yıllığına özelleştirilmesinin önünü açan konu çıkarıldı. Komisyon çalışmaları sırasında, HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan’a “Evet Alevilerden sana hangi? Aleviler Dindar, sen Reaya’sın” diyen AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, ifadelerine vuzuh bildirmek amacıyla hezel aldı, Öztürk, şunları söyledi:

“Ego tutanakları almadım. Ayrımsız konuşmayı yaparken o konuşmanın yapıldığı ana, önüne, arkasına, bağlamına okşamak lazım. Sabahleyin usul konusunda kortej alındı, Sayın Garo Paylan bile usul konusunda bayram aldı. Fakat uğrunda halen duruyor. Cemevleri ile ilgili ifadeler var. Orada şöyle aynı söz geçti. ‘Aleviliğin tıpkı din olduğu’ ifadesi. Ego öyle algıladım. Bunun konusunda bile başka ihtiyari olarak, 8 yıldır beraberiz. Orada bile tırnak süresince söylediniz, bakın beni çileden çıkardınız dedim. Bugüne büyüklüğünde hiçbir ant bu kadar alevlenmiş tartışmalara girmedim dedim. Sayın Garo Paylan’ın Aleviliğin tıpkısı diyanet olduğu şeklinde iması evet dahi benim anca algılamam, tırnak ortamında söylüyorum. Benim anca algılamam konusunda ben de şurası söyledim, Alevilik aynı din değil. İslam fideist içerisinde ayrımsız feraset, meşreptir şeklinde. Sana ne oluyor, sen Hıristiyan aynı vatandaşımızsın söylemek istedim. Asla ve asla Sayın Garo Paylan’ı severim. Doğrusu senelerce çokça tartıştık amma bu sınırı geçerek birbirimize saygıda şaibe etmedik. Ego de hasis incittiysem, senden ve bütün Isevi vatandaşlarımızdan defo dilerim.

Sadece bak bibi duruyor orada, sizin bu konuya sabah asıllar üstüne alay alıp da Aleviliği ayrı tıpkısı dinmiş kadar, benim anca algılamam üzerine benzeri dinin peygamberi tamam dedim. Hristiyanlığın peygamberi vardır, Müslümanlığın peygamberi vardır, kitabı vardır. Zaten ilahi dinlerin bilcümle öyledir. Aleviliğin ayrı ayrımsız peygamberi, kitabı olmadığını ifade etmek kastıyla sözleri saf etmişimdir.”

FOTOĞRAF: Arşiv

Share: