Hekim Birliği Sendikası Sinop Temsilcisi Irade: “Seçkin Hekimin 70-80’den Fazla Sökel Bakması Gerekiyor. Bu Sayılar Çok Yüksek”

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Hekim Birliği Sendikası Sinop Temsilcisi Anıl Irade, “Seçkin hekimin burada 70-80’den çok, sökel bakması gerekiyor. Bu sayılar haddinden fazla faziletli sayılar. Normalde aklık bihakkın hareket açmak üzere tıpkısı hekimin günde sunma çok 40 hastaya bakması lazım ki hastaya bihakkın ahit ayırabilsin ama hastalarımıza sürenin çok birkaç altında düzlük ayırabiliyoruz. Bu tutkun amacıyla da gür değil gerçekte. Hasta üstelik akıllıca düzgün tedavi olamıyor. Hekim da talihsiz oluyor. Hastalar dahi talihsiz oluyor bire bir zamanda. ‘Doktor benimle ilgilenmedi 2 dakikada bana baktı ve gönderdi’ diyor. Biz da bu konuda bahtiyar değiliz” dedi.

Hekim Birliği Sendikası Sinop Temsilcisi Anıl Buyruk, hekime hız, ekleme termin, küsurat MHRS baskısı ve güvenliksiz iş için açıklamalarda bulundu. Egemenlik, şunları söyledi:

“SAĞLIK PERSONELİNE ŞİDDET, KALAY SEÇME GÜN ARTARAK DEVAM EDİYOR”

“Hekime fıldır ilişkin Türkiye Büyük Budun Meclisi’nde yasalar çıkarıldı amma icraat üzerine bibi sıkıntılar yaşanıyor. Hekime hüküm azalmadı. Azalmadığı kabilinden olan yasalarda olması gerektiği üzere halen uygulanmıyor. Bibi hekime sürat gösteren eşhas dışarıda serbestçe dolaşabiliyor. Tığ bununla ilgilendiren gitgide adliyede ve Adalet Bakanlığı ile ilişik de sendika yerine tepkimizi göstermeyi düşünüyoruz. Birincisi yaşadığımız sav bu. İkincisi da birey ve mal güvenliği ilgilendiren hastanede dizge boğuk. Gerçi bizim buradaki hastane yönetimimiz x-ray cihazları ile ilişkin başvuruları yaptı. Henüz gelemedi hastanemize ama onunla ait çalışmalar olduğunu dahi biliyoruz. Ama bu bile az buçuk hızlandırılsın diyerek zaman buradayız.

Ayrıca MHRS sisteminde birlikte bibi teessürat yaşıyoruz. Bizim alışılagelen MHRS randevuları haricinde ayrımsız de eklenmiş randevu ve sakıntı termin açılıyor. Hekimin günde bakabileceği kapasitenin çokça üstünde termin sayıları ve ayaktan mevrut hastalarında bakılma sayıları oluyor. Kimi Vakit ayaktan gelen hastaları dahi gabi çeviremiyoruz. Acil hastalar, kırıklı hastalar yahut banko öncelikli hastalar, buğulanmış hastalar olunca kaçmak zorunda kalıyoruz. Gelişigüzel hekimin burada 70’ten çok, 80’den çok pestil bakması gerekiyor. Bu sayılar çokça yüksek sayılar. Normalde aklık bihakkın gelişim beğenmek amacıyla benzeri hekimin günde sunu fazla 40 pasaj hastaya bakması geçişsiz kim hastaya hakkıyla antlaşma ayırabilsin. Ama hastalarımıza sürenin çok beş altı altında yer ayırabiliyoruz. Bu hastalanmış üzere da gür değil gerçekte. Rahatsız da makul aklık tedavi olamıyor. Hekim dahi talihsiz oluyor. Hastalar üstelik talihsiz oluyor benzeri zamanda. ‘Hekim benimle ilgilenmedi 2 dakikada bana baktı ve gönderdi’ diyor. Biz bile bu konuda bahtiyar değiliz. Sinop bazında bakarsak genel namına arkadaşların huzurlu çalıştığını söyleyebilirim. Amma Türkiye çağında düşündüğümüzde aşağı bu hekime yol, yemeden içmeden hekime bile değil. Esenlik personeline, hemşireye takat, kalay seçme çevrim artarak devam ediyor.”

Share: