Hersek Lagününde kuş türü 248’e yükseldi

Hersek Lagününde kuş türü 248’e yükseldi

YALOVA Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’nde, akıbet adına bıyıklı baştankara ve yeşil papağan kuş türleri gözlemlendi. Lagündeki sonuç gözlemelerle asıl sayısı 248’e bundan sonra.

Hersek Lagünü’nde, temel yola andıran sazlıkların beyninde bıyıklı baştankara ve sahil bölümü ormanlık alanda ise yeşil hanım gözlemlendi. Cumhurbaşkanlığı kararı ile stabil korunacak alıngan kayran adına bile tescil edilen lagünde, kuş türündeki artışla ait açıklamalarda kâin Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, ” Herhangi Bir yıl birkaç türümüz elan buraya misafir oluyor. Dolayısıyla bu da bizi hasis sevindiriyor. Bu sene serencam tıpkı haftada 2 türümüz henüz geldi. Nedeniyle soy sayımızı 248’e çıktı. Bu çok korkulu bire bir rakama bizim gölümüz amacıyla. Bizi de sevindiriyor düpedüz. Burası artık kuşlarımız içi bir konaklama yeri ve vatandaşlarımız amacıyla dahi çok güzel aynı kuş cenneti. Benim tabirimle ‘kuş oteli’. Hep vatandaşlarımızı, özellikle öğrencileri bu kuş türlerini görmeye davet ediyorum. Gölümüzün en renkli simaları da flamingolarımız. Bu sene çok fazla sayıda ve erken geldiler. İnşallah sezon süresince üstelik burada kalacaklar” dedi.

Lagün avlak alanında turizm destinasyonuna dönüştü

Hersek Lagünü’nde bu yıl 60 bin civarında ziyaretçinin ağırlandığını rapor fail Oral, “Bu alan eskiden 2004’lerde resmi kendisine devletin sunduğu benzeri avlak yeriydi. O günden bu güne sit alanı zar edildi. Cumhurbaşkanımız yoluyla siper altına alındı. Şu anda ağız ağıza kuş gözlem alanı. Kuşların benzeri barınak alanı. Aynı zamanda natür severlerin gelip evire çevire ayrımsız zaman geçireceği tıpkısı turizm alanına, doğayla ait ayrımsız alan döndü” ifadesini kullandı.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ise gözlemlenen eskimemiş kuş türleri karşı hikmet verdi. 246 çeşit sayısının bıyıklı baştankara ve yeşil papağan ile 248’e yükseldiğini kaydeden Bülbül, “Bıyıklı baştankara gözlemledik. Bu kuş burayı boğaz yerine kullanıyor. Beş Altı dönem dalan yoluna bitmeme ediyor.

Onun peşi sıra aslında bu bölgede çokça kâin yeşil papağanı gözlemledik. Yeşil papağanlar tıpkısı tır kasasından yıllar geçmiş dökülüp İstanbul’a yayılıyor. Oradan da 30-40 yıldır üremeye birlikte başlıyorlar. Daha önce burada sesini duymuş fakat kendisini görmemiştik. İlk nöbet gördük. O türle da 248 soy olduk. Bu nüsha birlikte Türkiye’deki türlerin yarısı. Bugün yaptığım gözlemde bine yakın flamingo alanda bulunuyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: