Hisarcıklıoğlu: Ticari kredilerde rahatlama var

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz bir husus var, amme bankalarında bir boşalma başladığı, bilcümle Türkiye’da bana dönüşler başladı. ‘Amme bankalarının Haziran 25’ten sonradan güven kullanımında çıkarttığı sarp daha çok normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Ticaret Borsası Itici Hava Deposu açılışında yaptığı konuşmada, Trakya’ya bakıldığında hayvancılığın merkezinin Kırklareli olduğunu söyledi.

Kırklareli Ticaret Borsasının, kat sayı borsalardan biri olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, tesisin hizmete kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürname etti.

Türkiye’bile tarım ve hayvancılığın gelişmesi için mehabetli adımlar attıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Zaman tarım ürünlerinin depolanabilmesi amacıyla 2005 yılında Türkiye lisanslı depoculuğu bilmezken Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği kendisine bunun kanununun çıkartılmasını sağladık. Beş yıl bekledik hür teşebbüs devreye girsin diyerek, kimesne girmedi, ‘bu nedir acaba’ diye. Sonradan TMO’yla bu arada yüzde 50 ortak olduk, sonrasında de hür teşebbüs hemencek arkamızdan geldi.” diye konuştu.

Tarım ve hayvancılığın önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“‘Dünyanın arz stratejik sektörü, genişlik çok kazandıracak sektörü hangisidir’ derseniz, tarım ve hayvancılık. Yıllardır tığ bunu tabir ediyorduk, ne devir pandemi çıktı, Rusya-Ukrayna savaşı imdi, bütün dünya yıpranmamış anladı. 2004 yılında IMF bana geldiği zaman ‘çıktı tarım ve hayvancılık sektöründen çıkın’ diyordu, şimdi tüm tersine bizim o devir kanıt ettiğimiz şeye bugün dünya geldi. Bakınız akıbet 10 yılda genişlik haddinden fazla fiyatı kalan mahsulat nedir dünyada diye niteleyerek baktığınız zaman tarım hayvancılık ürünleri, altından üstelik, petrolden de, tabii gazdan birlikte… Sakın günce meşgalelerden, günce sıkıntılarınızdan yorulup dahi bu işten vazgeçmeyelim. Bundan vazgeçilemez, zira gelecekte zat halkını doyuran, dünyanı doyurmaya havari olan ülkeler dünyanın liderleri olacak.”

“Kamu bankalarında rahatlama başladı”

Türkiye’yi adalet ettiği yere lütfetmek üzere çalıştıklarını ifade fail Hisarcıklıoğlu, özel sektör yerine ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Üç dönem evvel banka temsilcileriyle benzeri araya geldiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz tıpkısı madde var, kamu bankalarında bire bir deşarj başladığı, hep Türkiye’birlikte bana dönüşler başladı. ‘Amme bankalarının Haziran 25’ten sonradan emniyet kullanımında çıkarttığı meşakkat artık normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar. Özge taraftan demin özel bankalarla üstelik ilgili sorunlarımız var. Onların faiz limitlerinin yüksekliği ile ait balaban bire bir rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi adalet ettiği yere getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra Hisarcıklıoğlu ile Kırklareli Valisi Birol Ekici, CHP Kırklareli Mebus Türabi Kayan, Borsa Başkanı Turhan Altıntel, soğuk gelgel deposunun açılışını gerçekleştirdi.

Hisarcıklıoğlu, daha sonradan Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Facebook İstasyonu açılışı ile bakir hizmet binası temel atma töreninde, dünyada sosyal platformları en çok kullanan ülkeler beyninde Türkiye’nin birlikte olduğuna değindi.

Gençlerin Facebook istasyonundan en üst düzeyde yararlanmasını talip Hisarcıklıoğlu, bu hizmetlerin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu ayrıca, Ilbay Birol Ekici’ye makamında ziyarette bulundu.

Hisarcıklıoğlu: Firmalarımız yüreklilik alamıyor, faizler çok yüksek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bankalara ‘bindi’ çağrısı

Nazır Kirişçi açıkladı: 37 milyonluk ekincilik destek ödemesi zaman

Ekincilik Cesaret marketlerinde kasap reyonu açılacak

İşte Ekincilik Güven’birlikte yüzdelik 30 tenzilat yapılacak ürünler

 

Share: