İç Anadolu’dan yer sarsıntısı bölgelerine yardımlar sürüyor

Sivas, Yozgat, Niğde, Kayseri ve Kırşehir’den Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere müzaheret malzemesi gönderilmeye devam ediliyor.

Sivas Belediyesi bünyesindeki Özbelsan Savmak Fabrikası sarsıntı bölgesine varmak üzere günde 14 bin paketlemek üretiyor.

Sivas Selen ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi bile AFAD koordinasyonuyla iyilikçi kişi ve kurumların katkısıyla temin edilen gıda, çul, battaniye, yatak, fırın, soba, mahrukat kabilinden malzemeleri deprem bölgelerine ulaştırdı.

Malatya’ya giden Sivas Umum Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aşçılık bölümü ateş parçası belletici ve kursiyerleri ise Türk Kızılay koordinesinde depremzedeler için yemek pişiriyor.

Ahali Eğitim Merkezinde üretilen paketlemek ve arık pastalar üstelik İl Milli Terbiye Müdürlüğü aracılığıyla bölgeye gönderiyor. Merkezin tekstil alanı sarıklı ve kursiyerleri ise polar kumaştan kollar için diktikleri giysi takımları ile atkı, çizik, içlik, çöz çamaşırlarından oluşan giyim malzemelerini yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırdı.

Şarkışla El Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde terzilik fesat kursu gören 20 eş, depremzede dallar amacıyla pijama, içlik ve bere dikmeye başladı.

Ulaş İlçe Müftülüğünün ilmek görevlileri, hayırseverlerle işbirliği yaparak topladıkları müzaheret malzemelerini, Ilçe Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakfına teyit etti.

Yakacak yardımı kampanyasının devam ettiği Akıncılar ilçesinde de toplanan 2 kamyon odun ve 144 soba Malatya’ya gönderildi.

Yozgat

Yozgat’ta Vilayet ve Belediye, zelzele bölgesinden kente gelenleri misafirhanelere ve KYK yurtlarına yerleştiriyor.

Depremzedeler amacıyla yardım kampanyasını sürdüren Yozgat Belediyesi, kente gelen depremzedelerin gıda başta girmek üzere yekpare ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aydıncık Belediyesi, hareket bölgesine 11 tır yakacak yardımında bulunurken Akdağmadeni Belediyesince de 9 tır arkalama, 1 içtimai bakım ara bulucu ve 24 destek ekibi gönderildi.

Sorgun Ahali Terbiye Merkezi Müdürlüğünce idareci öğreticiler, kursiyer ve gönüllülerce üretilen giyecekler ile Yozgat Pancar Ekiciler Kooperatifince bağışlanan 24 titrem hayvan yemi bölgelere atıf edildi.

Niğde

Niğde’da Il ve Uray koordinesinde, kamu kurumları, STK’ler, tıkır ve dernekler ile vatandaşların desteğiyle 989 personel, 113 kurgu, 199 hareket makinesi, 1440 akak, 1240 battaniye, 1440 bürgü seti, 267 keçe, 269 yardım tırı ve 3 otobüs yer sarsıntısı bölgelerine gönderildi.

Öte yandan Borak Belediyesi bile sarsıntı bölgesinden kente karışmak isteyenler üzere otobüs seferleri düzenliyor.

Ulukışla Belediyesi ise başlattığı kampanyada toplanan sobaları bölgeye gönderecek.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, sarsıntı bölgelerine 26 polis gönderdikleri, antrparantez Elbistan’daki otağ site ve hastanelerde fariza yapmaları üzere da ekibi ilçeye ulaştırdıklarını bildirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Lağım Döşemi İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri bile depremzedelerin kaldığı binalar ve hastanelerde şebeke hattındaki tıkanıklığı ayırmak üzere çalışıyor.

KASKİ antrparantez 74 yabanlık ekibiyle Kahramanmaraş’ta vinç, pay sandık kamyon, kamyonet, tır, minibüs, kombine uzlaştırıcı, subasar bütün (pompa, motosiklet ve çoban), kar motoru, 2 kepçe, 7 kamyon, 10 4X4 kamyonet, 2 boşaltıcı ile çalışmalara bindi veriyor.

Erciyes Ski Merkezi de bölgeye görmüş geçirmiş ve teknik 10 personel, keçe, jeneratör, ahali aletleri, battaniye ve kask gönderdi.

Ski eğitmenleri AFAD’ın açtığı hesaplara bağışta bulundu, Erciyes’teki kuruluş ve otel işletmecileri birlikte kar montu, pabuç, eldiven, battaniye, balya, yastık kabil malzemeleri depremzedelere ulaştırdı.

Kırşehir

Valiliğin kampanyası kapsamında STK’ler ve vatandaşların da katkılarıyla Aşıkpaşa Spor Salonu’nda toplanan su, paketlemek, sıska gıda, giyecek, soba, ısıtıcı ve kışlık malzemeler, 33 tırla hareket bölgesine gönderildi.

Kırşehir Belediyesi birlikte Neşet Ertaş Ekin Sanat Merkezi’nde toplanan arık gıda, ısıtıcı ve kıyafetlerden, hareket bölgelerinden kente gelenlerin ihtiyaç duymaları halinde yararlanabileceğini duyurdu.

Mucur, Kaman ve Akçakent ilçelerinde belediyelerin topladığı 2 tır ve 1 kamyon yardım malzemesi ile çadırlar birlikte bölgelere gönderildi.

Kırşehir’deki STK’lerce toplanan elbise, akarsu, gıda ürünleri kamyonlarla yola çıkarıldı.

Share: