Icra Vekili Amaç Gelgel, göz ve kira fiyatlarının hemencek düşeceğini söyledi

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik, Gaziantep’te nesir edilecek Yeşilvadi 3 Katlı Köprülü Kavşağı’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i göz bebekleri olarak gördüklerini, bu aziz şehre TOKİ tarafından bugüne büyüklüğünde toplam yatırım değeri 6,8 milyarı bulan eserler kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 bakir yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, afiyet ocakları, kamu binaları, spor salonları, 33 bin seyirci kapasiteli stat dürü ettiklerini anlatan Çekicilik, şöyle devam etti:

“Ama durmuyoruz. Mecmu envestisman tutarı 4,2 bilyon lira projelerimize olanca hızımızla bitmeme ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 göz var, ulus bahçeleri, cephe yenileme ve çıkmaz güzelleştirme projeleri, içmece suyu hatları, atık akarsu tasfiye ve defa düzenlemelerine büyüklüğünde onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz seçme şeyin bildirme güzelini doğruluk ediyor. Illet? Zira Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri ışıl ışıl, Antepli kâmil. Biz Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan iri tıpkı duruşu, balaban aynı tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 eskimemiş bölük mensur ediyoruz. Diğer ilçelerimizde hep 5 bin 986 ev yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’bile 430 konutumuzun yapımında bile sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına bitmeme ediyoruz. Olur, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken tığ yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’da 2 bin 429 konutumuzun yapımına ilkgüz ayında başlıyoruz. Bu yılın sonunda ve 2023’ün önceki aylarında, toplamda doğrulama edeceğimiz 10 bin eskimemiş yuvamız şimdiden kılıklı iyi olsun.”

“KONUT VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Bakir hane yapımlarıyla ilişkin de müjdeler veren Gurur, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihinin yer iri sosyal bölük projesinin önceki müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e çok faziletkâr sayıda bire bir ev yapılması talimatını bizlere verdiler. Tığ da inşallah Gaziantep’imize TOKİ aracılığıyla 10 bin yıpranmamış konut yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin mensur edeceği 1500 konutla beraber mecmu 15 bin eskimemiş yuvayı sizlere ihsan ediyoruz. Tabii bizim şu anda Antep’in dört bir yanı sıra 50 ve 100 bin toplumsal hane projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 yıpranmamış yuvamızı dahi eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den çok bölük kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, gailesiz kardeşlerimiz, yıpranmamış evli kardeşlerimiz, sakat ve emeklilerimiz, martir ve gazi ailelerimiz yıpranmamış yuvalarına yer akıllıca ifa koşullarıyla, icar öder üzere erbap olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem ev fiyatları hem birlikte kiralarda düşüş başladı. İnşallah bodur müddet içerisinde müteselsil adına bölük ve kira fiyatları elan bile acul aynı şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ilgili bu konut kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden inşaat sektörüne, tam esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana büyüklüğünde 2,2 bilyon teklik yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon teklik 16 yatırımın ise son hızıyla bitmeme ettiğine işaret fail Çalım, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Bütün maliyeti 290 milyon lira olan yağmur suyu, içme suyu enfrastrüktür hatları, 6 bin metre uzunluğundaki angajman yolları, 3 ast geçidi ile iki esas aks üstünde mensur edilecek Yeşil Düz 3 Eğik Köprülü Kenar projesinin bile ulaşımda haddinden fazla koskocaman benzeri dönüm noktası olacağına bel eden Kurum, “Hem kazaları genişlik örgen indirecek hem üstelik Yeşilvadi Budun Bahçesi girişinden başlayarak mukavim haddinden fazla mahallemizin birlikte bağlantısını sağlayacak. Bu uç sebebiyle vatandaşlarımız gösterişli bire bir yakıt tasarrufu yapmış olacak. Böylecene çevre kirliliği, albeni kirliliği sunma aza inecek. Her şeyden öte Anteplilerin yıllardır beklediği ülkü çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Kısacası kavşağımız canımız üzere, malımız için, çevremizin geleceği için şişman tıpkısı fayda sağlayacak.” diyerek konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ IRI EHEMMIYET EN EDİYOR”

Budun için çalışmaya devam edeceklerini aktaran Alım, “Yegâne bir gayemiz var, güneş yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle kullanılmamış aynı devir, bakir tıpkısı kamet, yeni tıpkısı galebe hikayesi yarmak. İşte bu noktada 2023 seçimleri iri bire bir önem yer ediyor. Bu seçimde ‘durmak yok yola bitmeme’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini global lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın göz bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diye niteleyerek haykıranlarla ‘Aman kimseyi erinçsiz etmeyelim’ diyenler mücadele edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla şişman Türkiye için çalışacağız. Buradan hep birlikte meze veriyoruz, çalınmadık husus, girilmedik derece bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, bilcümle gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı yeryüzü erdemli oyla, yıpranmamış benzeri rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: