ICRA VEKILI KİRİŞCİ: ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE 10 MİLYON TL’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANI

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile YANLIŞSIZ Tümen Genel Komutan Vekili Binali Saika, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Tevhit Uran Bölgesi’nin ana atma törenine katıldı. Törende Icra Vekili Kirişci, üreticilerin cümbüş borçlarını ödemeleri üzerine 10 milyon TL’ye kadar liyakatsiz faizli krediden faydalanma imkanı getirildiğini söyledi. Binali Yıldırım ise, tarımın mülhak değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani akil tarımın yapıldığı işletmelere ilgi çekti, bunun ayrımsız örneğinin Dikili OSB olduğunu söyledi.

İzmir’in Dikili ilçesinde faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın ana atma törenine Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile DÜRÜST Öğür Umumi Başbuğ Vekili Binali Yıldırım katıldı. Törende Kirişci ve Yıldırım’ın yanında, İzmir Valisi Ağır Rast Köşger, Tarım ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Ilgi, DOĞRU Tümen İzmir Milletvekilleri Ceyda Ayrılamaz Çankırı, Mahmut Atilla Kayaç, Yaşar Kırkpınar, Bedri Serter, Necip Nasır, YANLIŞSIZ Fırka İzmir İl Başkanı Kerem Mualla Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Delice, hane başkanları yer aldı. İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Veli Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Tecim Borsası, Iye İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Tecim Odası hareket birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında toplanmış 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda hayatiyet gösterecek tesisin temeli atıldı. Törende konuşan Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Tıpkısı müjdeyi yöneltmek isterim. Üreticilerimizin elektrikle ilişkin borçlarını ödemeleri üzerine finansman ihtiyaçlarını eğlemek üzere 10 milyon TL’ye kadar sıfır faizli krediden yararlanma imkanını getirdik. Bu borçlarını sıfırlamaları konusunda mehabetli bire bir fırsattır. İzmirimiz üzerinden tamam Türkiye’ye seslenmiş olayım. Acun Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususunda istek bakanlığımız yoluyla müspet neticelendi. 30 milyon dolarlık güven talebiyle ait yorum gerçekleştirilecek. Tarım toprakta yapılır. Bu alanın isabetli güzel olduğunu görünce mutlu oldum. Biz istiyoruz kim tarım topraklarımız nahak işgallere çıplak olmasın, olanaklı evre bu alanlar korunsun” dedi.

‘DÜNYANIN ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞU ÜÇ BAŞLIK VAR’

Bakanı Kirişci, “Zaman Cuma Namazı. Cuma Namazı günü esaslı bir işe komütatör oluyoruz. Seçkin şeyden evvel burası tıpkı merdiven Kombinasyon Sanayi Bölgesi (OSB).

Burada ayrımsız jeotermal kaynağın kullanılması ve böylelikle erke gibi kocaman ayrımsız girdinin henüz uygun şartlarda temini ve bunun üretimde etkin adına değerlendirilmesi söz konusu. Tıpkısı sair yönü itibariyle bile benzeri araya gelerek müşterek tıpkısı aksiyon ika kültürünü bile burada sergileyecek olunması mehabetli. Dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu üç antet var birisi tarım ve gıda ötekisi enerji üçüncüsü üstelik akarsu. Tığ ülke kendisine su konusunda zengin benzeri devlet değiliz. Dünya ortalamasına baktığımızda akarsu problemi olan ülkeler arasındayız. Acun ortalamasının bin milimetre civarında olduğunu varsaydığımızda bu durumumuzu görmemiz gerekiyor. Karşıt zenginlikleri üzerine korkulu bire bir dışa bağımlılığımız söz konusu ama jeotermal konusunda elimizi rahatlatan tıpkısı ebat var. Encümen başkanı kendisine mecliste fariza yaptığım dönemde meranın yanı başında jeotermal varsa bunun tahsisini değiştirebiliriz dedik” diye konuştu.

‘HER DAİM ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK’

AK Öğür Hükümeti döneminde tarımın dun üst ihtiyacı olacak bütün mevzuata ehil olduğunu tamlayan Nazır Kirişci, “Bu ülkede dizge tarımı konuşuyordu amma ülkenin bir Ekincilik Kanunu yoktu. Bu ülkede Atatürk’ün dahi hayali olan 65 almanak tıpkı özlem sona erdi. Ülke namına ‘Bugün kendine yetmiyor’ kadar hepimizi gülücük ettirecek sözlerin sarf edildiğini dahi biliyoruz. Elden DOĞRU Fırka döneminde nüfusumuz son 20 yılda sayı farkı 1 milyon arttı. Tığ tıpkı zamanda geri 3 bin 500 dolar birey başı milli geliri olan bire bir ülkeyken zaman 11 dolarlar mertebesinde can başı milli gelirimiz var. Ülkemize gelen 2002 yılında 15 milyon turist vardı; ilgilendiren birimlerimiz, pandemi sonrası süreçte dahi bu yılı 50 milyon turistle kapatabileceğimizi söylüyor. Refah seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizi, ülkemizi mülakat fail turistlerimizi kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Cebin ve akıl teri dökmektedir. 100 almanak Cumhuriyetimizin yıpranmamış tıpkı yüzyılı başlayacak. Kent tarımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Site tarımı bizim için hoppadak İstanbul, Ankara, İzmir ile sınırlanmış olmayacak. Jeotermal potansiyeli olan illerimizde bile antika şeş yetiştiriciliği uygulamalarıyla bunları gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin üreticisinin henüz çok üretmesi amacıyla değme tip desteği isnat etmek adına üreticimizin yanındayız. 20 yılda İzmir’imize yekpare 27 milyar teklik tarımsal destek sağladık. Bu zirai bindi bu ülkenin üreticisine verildi. Türkiye kendine yeten, zat yeterliliğini mukavemetli çok alanda sağlamış tıpkısı devlet. Bu sene başta buğday, arpa kabilinden ürünlerimiz gelmek üzere rekolte bakımından çok faziletli. daim üreticimizin beraberinde olduğumuzu gösterdik, göstermeye de bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKTİSAT KONGESİYLE İZMİR’DE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ VE EKONOMİSİ KONUŞULACAK

Törende yaptığı konuşmada İzmir’i tanımlamak için dayanıklı çokça şeyin söylenebileceğini tabir fail YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkan Vekili Binali Yıldırım da

“İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına varmadan yakında 9 Eylül’üstelik İzmir’in kurtuluşunu rüşvet edeceğiz. İzmir’in kurtuluşu gerçekte işgalin sona ermesini rapor ediyor dolayısıyla deminden güzelce bir projeyi buradan açıklamak istiyorum. Bildiğiniz kabilinden 1923 yılında 1’inci İktisat Kongresi toplandı. İstiklalimizi kazanmamızın takiben Türkiye’nin kazançlı modeli masaya yatırıldı. Üzerinden 100 yıl geçti. 1’inci İktisat Kongresi’nin toplandığı yerde 100’üncü yıl münasebetiyle kullanılmamış tıpkı ekonomi kongresi toplantısı gerçekleştirilecek. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği bina 1976’birlikte otopark olmak için yıkılmıştı. Şimdi yapılan şey o alanın kelimesi kelimesine bir numara tarihi tescilli bina kendisine aslına akla yatkın namına yapılması ve yapılan bu binada bu kongrenin toplanmasıdır. Böylece İzmir İktisat Kongresi’nin toplandığı bina gene kazandırılmış olmakla kalmayacak İzmir ve Türkiye’nin geleceği, ekonomisi eksiksizce ele alınacak. Değerli Valimiz bu çalışmalara öncülük ediyor” dedi.

İzmir’in sadece ticaret ve sanayide değil bir zamanda tarımda üstelik oylumlu tıpkı şehir olduğunu belirten Yıldırım, “Tarımda toplamda dördüncü sırada düzlük alıyoruz. Serencam yıllarda, ‘sanayi 4.0’ diyerek çok duyuyoruz. Yıpranmamış ayrımsız kavram birlikte ‘ekincilik 4.0’ olarak önümüze çıkıyor. Burada tarımın mülhak değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani beyinli tarımın yapıldığı işletmelerimizi anlamamız gerekiyor. Zaman temelini attığımız bu işletme dahi bu özellikte bir faaliyet” diye konuştu.

‘TÜRKİYE TAHIL KORİDORU BAŞARISIYLA GURURLANMALIDIR’

Öte yandan 17 Ağustos Gölcük Depremi’nin yıldönümünü hatırlatan Sebep, şöyle bitmeme etti:

“Hareket öldürmez, tedbirsizlik öldürür. en son İzmir depreminde vatandaşlarımızı kaybettik. İzmir depreminde Elazığ’da olduğu kadar yaralar süratle sarıldı ve yerinde transformasyon gerçekleşti. Antrparantez belirlenen alanda hareket konutları üstelik yapıldı. Site Hastanesi’ne akla yatkın baktığımızda konutları görebiliyoruz. 2000 civarında tehlikeli hasarlı konutu olan depremzede hemşerilerimizin binaları yapılacak. Bunlar için lüzumlu güven imkanları sağlanacak. Dünyamız ve bölgemiz edisyon şartlardan geçiyor. Pandemi bilcümle dünyanın ayarını bozdu. Tedarik zinciri bozuldu. Enflasyon nedir bilmeyen ülkeleri enflasyonla yüz yüze getirdi. Enerji, azık ve su sektörleri yöre plana bundan sonra. Bunlar daha çok bildirme önemli alanlar. Türkiye bu noktada çabucak kendini düşünmeyen ve bölgenin ihtiyacını dikkate alarak tahıl koridorunun oluşturulması üstüne Ukrayna’üstelik hapsolmuş 27 milyon titrem tahılın ihtiyaç sahiplerine dağıtılması üzere savaşçı iki büyüklük arasında bu koridorun oluşmasını sağladı ve beklenen kıtlığın yaşanmasının önüne geçildi. Bunu Türkiye başardı. Bu başarısıyla bittabi ki gururlanmalıdır. Türkiye önümüzdeki yıl, bakir tıpkısı yüzyıla ‘merhaba’ diyor. Asır bağımsızlığımızdan bu tarafa zorluklarla uğraş ettik ve ülkemizi bize dirilik eden kurucu iradenin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün doğrulama ettiği eseri bugünlere taşıdık. Bizim bile görevimiz ikinci yüzyıla ülkemizi daha faal tıpkı şekilde gelecek nesillere hazır ağıl tebliğ etmek. Yaptıklarımızın yanında yapacağımız çıktı hareket var.”

‘İZMİR TARIMDA DA İDDİALI’

Törende enformasyon özne İzmir Valisi Çetince Essah Köşger, “Zaman burada aslında 15 endüstri bölgesi içerisinde yer hızlı şekilde süreci tümler ve yatırımı gerçekleştirilmeye başlanan seranın temel atma törenindeyiz. İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü. İzmir hem sanayi hem tecim hem turizm hem dahi tarımda iddialı. Hayvancılıkta birinci, ikinci oluyor, Konya ile yarışıyor. Bu kocaman özelliği itibariyle İzmir ayn dolduran bire bir şehrimiz. İzmir kadimden beri Türk tarımında avangart şehirlerden biri. Tarımı teknolojiyle buluşturma üstüne İzmir Türkiye’ye denk yapılanma etmiş tıpkısı kent. Demincek tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz. Dünyanın erke konusunda bastırık yaşadığı bu süreçte jeotermal kaynaklarla tarımı buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU PROJENİN HEPİMİZ İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ BULUNUYOR’

İzmir Tecim Odası (İZTO) üyesi ve Dikili OSB Umumi Heyet Başkanı Mehabetli Osman Öğmen, “Bu projenin İzmir’üstelik ortak proje icra kültürünün arz mehabetli örneklerinden biri henüz olması zımnında hepimiz amacıyla ayrı aynı önemi ve anlamı bulunuyor. Dikili, önceki Tarıma Dayalı İhtisas OSB projemiz. Bugün burada Avrupa’nın sunu şişman camekân kümelenmesini, tarımsal istihsal ve endüstri entegrasyonunu hayata kılmak amacıyla sizlerin birlikte desteğiyle çalışmalara başlıyoruz. Bu proje ile çağdaş ve özişler sistemine cemaat teknolojik seralarda yıllık 80 bin titrem birinci sınıf yaş sebze ve semere üreterek yurtiçi ve yurtdışı piyasalara sunarak, güçlü ayrımsız ilişki oluşturmayı ve 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. bununla birlikte, bölgenin enerji ihtiyacının bünyesindeki jeotermal, zaman ve rüzgar kabilinden temiz erke tesislerinden karşılanarak, kendiliğinden yeten aynı tarıma Dair İhtisas OSB olmayı amaçlıyoruz” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar bile göz ve Borsa Başkanları yerine İzmir’in tarım alanındaki şişman potansiyelini harekete geçirmek, tarıma dayalı endüstri projelerini kazandırmak hususlarında İzmir’in cafcaf nazir olmasını önemsediklerini anlatım etti.Share: